+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda adanada bitki türleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  adanada bitki türleri
  adanada bitki türleri nelerdir? Kısaca bilgi verebilir misin? Çok ihtiyacım varda. Adana ilinin bitki örtüsü ve iklimi konusunda bana acil bilgi gerekiyor. Adananın kültürel özellikleri ve bitki örtüsü oluşturan bitkiler konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  adanada bitki türleri hakkında bilgi


  Adana ilinin orman varlıkları içerisinde kızılçamın ağırlıklı bir yeri vardır. Diğer ağaç türleri ise meşe, karaçam, köknar, ardıç, sedir ve halep çamıdır. Diğer bitki örtüsünden ekonomik değer oluşturanlar ise, defne yaprağı, kekik, dağ nanesi, dağ çayı, biberiye, keçiboynuzu, her türlü orman mantarı, mersin yaprağı, funda ve yosundur. Adana İli topraklarının %29’u ormanlıktır.

  adanada bitki türleri hakkında bilgi.jpg
  Yaz mevsiminin kuraklığı ve uzunluğu bitki örtüsündeki çeşitliliği azaltır. 2800 m'den sonra yavaşça seyrelen sedir toplulukları, yerlerini Alp, alp altı ve Alp tipi çayırlara bırakır. Alp tipi çayırlar sayısız çiçekleriyle bir halı görünümündedir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Adananın %29 ormalıktır.ve bu landa ardıç, köknar, çam, sedir kara çam ve meşe ağaçları bulunur. Ekonomik değeri bulunan defne, kekik, dağ çayı,biberiye ve keçi boynuzu yine adana yetişen ağaç ve bitki türleridir.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Adana Akdeniz bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Adana iklim olarak tropikal akdeniz iklimine sahiptir. Adana verimli topraklarında narenciye ve pamuk yetiştiriciliği yapılmaktadır. Adana orman bakımından da zengindir. Adanma apl tipi çayırlarda bulunmaktadır. Adana biberiye, keçi boynuzu gibi bitkilerde yetişmektedir.

+ Yorum Gönder