+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda osmanlı devletinin beyliklere karşı tutumu vikipedi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  osmanlı devletinin beyliklere karşı tutumu vikipedi
  Osmanlı devletinin beyliklere karşı tutumu hakkında kısaca bilgi veriniz? Osmanlı devleti beyliklere karşı nasıl davranırdı beyliklerden haraç alınıyor muydu bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  osmanlı devletinin beyliklere karşı tutumu hakkında bilgi
  osmanlı devletinin beyliklere karşı tutumu hakkında bilgi.jpg
  Osmanlı İmparatorluğu Hükmettiği Beyliklere Nasıl Bir Tutum Sergiledi.
  •Osmanlı Devleti’nin, beylikleri önce haraca bağladığı, daha sonra ise tımar sisteminin uygulan*ması ile kesin Osmanlı hakimiyetini yerleştirdiği bilinmektedir.
  •Ancak beyliklerin din, mezhep, dil ve ırk ayırımını en azda tutarak egemenlik altında tutulması, çoğunda yerel yöneticiler atanması da demokrasiyi ve uzun süren birlikteliği sağlamıştır.
  •Bir yandan hakimiyetini sağlayıp öte yandan da adaletli hoşgörülü politika izlenmiştir. Ve dışarıdaki bazı mücadeleler için (Balkan ülkeleri gibi) beyliklerden destek alınmıştır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Osmanlı devleti beylikleri önceleri haraca bağlamış daha sonra tımar sistemi getirmiştir.Osmanlı devleti beylikleri kendi halkından çok fazla ayırmaz din, mezhep, ırk ve dil ayrımı yapmazdı beylikler istedikleri gibi ibadet etme hakkına sahiplerdi. Beyliklere demokratik davranılması yönetimi kolaylaştırıyordu.
+ Yorum Gönder