+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda türkiye'de girişimcilik örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  türkiye'de girişimcilik örnekleri
  Türkiye'de girişimcilik örneklerini anlatan bir yazı bana lazım paylaşabilir misiniz? Girişimci olmak ne gibi avantajlar sağlamaktadır. Girişimci insanların özellikleri nelerdir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  türkiye'de girişimcilik örnekleri nelerdir


  Türkiye’nin her köşesindeki başarılı girişimcilerden bu programa katılanların başarıları sadece Türkiye’deki diğer girişimcilere, girişimci olmak isteyenlere örnek teşkil etmiyor. Bu girişimcilerin biri de Monte Carlo’da “Dünyada Yılın Girişimcisi” toplantısında Türkiye’yi temsil ediyor.
  Programın seçici kurulu bu yıl örnek girişimci olarak şu isimleri belirledi: Çelebi Holding (Canan Çelebioğlu Tokgöz-Can Çelebioğlu), Gürallar Artcraft (Esin Güral Argat Erol Güral), İnci Kundura (Ali Murat Kızıltaş), Koska (Emin Dindar) ve Tekin Acar (Tekin Acar Kozmetik).
  Programın hedefi girişimciler arasında yarışma değil. Sadece başarılı girişimcileri öne çıkarmak. Bu yılın 5 örnek girişimcisin beni etkileyen hikâyelerini özetleyeceğim.
  Çelebi Holding, havacılık yer hizmeti veriyor. Yurtiçi ve dışında 27 havalimanında iş yapıyor. Türkiye’deki pazar payı yüzde 43 dolayında. Brüksel, Frankfurt, Budapeşte, Mumbai ve Delhi’de kargo terminali işletiyor ve yer hizmeti veriyor. 1958 yılında babaları tarafından kurulan şirketin sorumluluğunu, 1982’de babalarının ölümünden sonra o yıllarda 16 ve 19 yaşlarında olan Can ve Canan Çelebioğlu kardeşler üstlenmiş. Ardından Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda güçlü bir kuruluş haline getirmiş.
  Gürallar Artcraft, Kütahya’da züccaciye camı üretiyor. Esin ve Erol Güral kardeşler üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra babalarıyla birlikte yılda 20 bin ton cam üretecek bir tesis kurmaya karar vermişler. Şimdilerde 85 bin ton kapasiteyle Arc, Libbey ve Paşabahçe gibi devlerin arkasından dünya sıralamasında 8’inci sıraya oturmuşlar. Cam üretiminin önemli girdilerini ve kalıpları da kendi yan tesislerinde üretiyorlar.
  İnci Kundura, Esenyurt’taki tesislerinde ayakkabı üretiyor. Toplam 80 mağazada İnci ve Attimo markası ile pazarlıyor. Özel tasarımıyla, 50’yi aşkın ülkeye her yıl 200 bin çift dolayında ayakkabı ihraç ediyor.
  İnci’yi Ali Murat Kızıltaş’ın dedesi lostra salonu olarak kurmuş. Babası 1947 yılında Fatih’teki lostra salonunu ayakkabı mağazasına dönüştürmüş. Üniversite sonrası 1987’de işi babasından devralan Ali Murat Kızıltaş, önce mağaza sayısını artırmış. Sonra da İnci markasıyla 1994 yılında üretime başlamış. 2006 yılında tesisi yılda 1 milyon çift kaliteli ayakkabı üretecek şekilde büyütmüş.
  Koska, helva, lokum, şekerleme üreten yüz yıllık bir müessese. 1907 yılında Denizli’de bir helvacı dükkânı açan Hacı Emin Efendi’nin oğlu Adil Dindar 1931’de İstanbul’da Koska semtinde açtığı dükkânda baba mesleğini sürdürürken, Koska Helvacısı olarak ünlenmiş. Onun çocukları, Topkapı’da tahin helvası, lokum, reçel, koz helva üretecek tesisi kurmuş. Şimdilerde Avcılar’da ve Kütahya’da 2 fabrikada günde 50 ton helva, 20 ton reçel,10 ton lokum üretiliyor. Dördüncü kuşaktan Emin Dindar 1992 yılında işin başına geçmiş. Yirmiye yakın ülkeye ihracat yapıyorlar.
  Tekin Acar Kozmetik, dünyanın ünlü markalarının ürünlerini pazarlayan bir kozmetik mağazalar zinciri. 20 bin çeşit kozmetik ürünü satıyor. Türkiye’de pazar payı yüzde 50 dolayında. Bu firma, 1953 yılında Erzurum’da doğan Tekin Acar’ın üniversite eğitimi sırasında başlattığı, yoktan var ederek ismini markalaştırdığı örnek bir girişim. Acar, 1979 yılında Ankara’da akrabasına ait ve kapatılmak üzere olan 16 metrekarelik dükkânın bir bölümünde parfümeri satmaya başlamış. İş tutunca, 1981’de dükkânın tamamını kiralayarak kozmetiğe ciddi giriş yapmış. 1983 yılından sonra selektif ve yarı selektif ürün satan mağazalarının sayısını artırmaya başlamış. Şimdilerde 21 ilde kapısında Tekin Acar yazılı 53 mağazada kozmetik ürünü satılıyor. (Bu vesileyle öğrendim ki, Türkiye’de markalaşmış kozmetik ürünü üretimine giren firma yokmuş. Markalı kozmetik ürünleri ya orijinal ambalajıyla ithal ediliyormuş ve bunlara selektif ürün deniliyormuş ya da dolumları Türkiye’de yapılıyormuş. Bunlara da yarı selektif ürün adı veriliyormuş.)

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Tükiyede girişimci insanları desteklemek için KOSGEP bulunmaktadır. Girişimci insanlar yaptıkları projeleri KOSGEP e sunarlar ve projeleri beğenildiği takdirde yapılacak işlerin maliyetini KOSGEP karşılar. Girişimci insanlar yaptıkları projeleri sunmakta çekinmezler her zaman bulundukları yerde dikkatleri uygun şekilde üzerlerine çekmeyi başarırlar sizlerde projeler yapmak istiyorsanız yada elinizde hazır projeleriniz varsa onları uygun yerlere sunmalısınız.
+ Yorum Gönder