+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda uygarlık nedir vikipedi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  uygarlık nedir vikipedi
  uygarlık nedir vikipedi den bilgi verebilir misin Ödevimi tamamlamak için lazım. Uygarlık konusunda bana bilgi verir misiniz uygarlık hangi anlamda kullanılmaktadır lütfen ödevim için yardımcı olabilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  uygarlık nedir hakkında bilgi

  Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavimi olan Uygurlardan gelmektedir.
  uygarlık nedir hakkında bilgi.jpg


  Medeniyet ve uygarlık kavramları çoğunlukla aynı anlamda kullanılmakla birlikte, uygarlığın daha geniş bir anlam taşıdığını ifade etmek mümkündür.

  Medeniyetin, belirli bir insan topluluğu veya topluluklarının belirli bir coğrafya üzerinde ve belirli bir zaman içinde ortaya koydukları değerlerle sınırlı olmasına karşı; uygarlık kavramının, binlerce yıl devam eden gelişmeler sonunda, insan aklının, bilim ve teknolojisinin katkısı ile ortaya çıkan ve tüm insanlığın eseri ve malı olan evrenselliği sözkonusudur.

  Uygarlığın doğuşuna ve yükselişine Çin'den Uygur ve Orta Asya Türklerine; Hindistan'dan ve Mezopotamya medeniyetinden eski Mısır medeniyetine; Ege kıyılarındaki antik çağ sitelerinden Roma'ya; Batı Avrupa'da aydınlanma çağını yaratan, sanayi inkılabını gerçekleştiren milletlere ve nihayet Amerika ve Uzak Doğu'daki Japonlar'a kadar, tarih boyunca sayılamayacak kadar çok ülkenin ve ulusun katkısı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Uygarlık yada medeniyet genellikle aynı anlamda kullanılmaktadır. Medeniyet uygarlıktan farklı anlamlara gelmektedir. Uygarlık bir yaşayış şeklidir ve değişmeden devam eder medeniyette ise bu durum değişmektedir Medeniyet belli bir yerde belli bir süre yaşayan topluluğun yaşayış şekli kültürü gelenek ve göreneklerini anlatmak için kullanılmaktadır. Uygarlık binlece yıl devam etmektedir. Uygar kelimesi Uygur türklerinde günümüze kadar ulaşmış bir kelimedir.
+ Yorum Gönder