+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda anadolu'nun türk yurdu olduğunu kesinleştiren savaş Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  anadolu'nun türk yurdu olduğunu kesinleştiren savaş
  anadolu'nun türk yurdu olduğunu kesinleştiren savaşın adı ve savaş hakkında bilgi verirseniz mutlu olurum 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Anadolu'nun türk yurdu olduğunu kesinleştiren savaş

  Türkler daha önce Anadolu'ya göç etmişlerdir. Ancak devlet olarak ilk kez Anadolu'da var olmuşlardır. Bu savaşla Anadolu Türkleri ebedi yurdu olmuştur.

  .
  Anadolu'nun türk yurdu olduğunu kesinleştiren savaş.jpg
  Yakın doğuda çeşitli soy ve sülalelerin hakimiyetlerine sor verecek siyasi birlik meydana getiren Selçuklular gittikçe güçlenmekteydiler. Siyasi bir teşekkül halinde gelişmekte olan bu Selçuklu devleti için, ilk olarak fethedilmesi lüzumlu olan iki bölge vardı; biri Mısır diğeri Anadolu idi.
  Bilindiği gibi Mısır, Şiilik propagandasının merkezi idi. Anadolu ise devlet olma yolunda önemli merhaleler aşan ve Selçuklu fetihlerine elverişli, müsait bir sahaydı. Özellikle Anadolu, Türkler için başka yönlerden de cazip bir bölgeydi. Çünkü Anadolu yaylası, uzak bozkırlardan göç ederek, eski yurtlarına bir daha dönmemek üzere gelmiş, Selçukluların hizmetine girmiş ve bu devletin şuurlu sevk ve idaresi altında Bizans sınırlarına yayılan Türkmenler için en uygun hayat şartlarına sahipti.
  Selçuklu imparatorluğunun gelişme çağını açan Çağrı Bey ile Sultan Tuğrul Bey zamanında Anadolu’ya bazı akınlar yapılmış, kilit noktaları zorlanmıştı. Fakat asıl mücadele Alpaslan zamanında olmuştur. Alpaslan ilk önce Bizans’a bağlı stratejik mevkileri ele geçirmişti. Bizans akıncılar tarafından tahrip ediliyordu
+ Yorum Gönder


anadolunun türk yurdu olduğunu kesinleştiren savaş,  anadolu nun bir türk yurdu olduğunu kesinleştiren savaş