+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda miryokefalon savaşının özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  miryokefalon savaşının özellikleri
  Miryokefalon savaşının özelliklerini anlatabilir misin. bunun dışında Miryokefalon savaşı tam olarak kaç yılında başlamış ve tam olarak kaç yılında ne gibi sonuçlar ile sona ermiş olan bir savaştır. son olarak Miryokefalon savaşının önemi nedir. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  miryokefalon savaşının özellikleri  Miryokefalon savaşının özellikleri nelerdir

  2.Kılıç Arslan’ın sınırlarını doğuda Fırat nehrine,batıda Sakarya’ya kadar genişletmesi Bizans’ı rahatsız ediyordu.Bu durum Balkanlardaki durumunu genişleten Bizans’ı harekete geçirdi.  Nedenleri:  1-2.Kılıç Arslan’ın Anadolu’da birliği sağlaması ve güçlenmesi  2-Türkmenlerin Bizans topraklarına sürekli saldırması.  3- Bizans’ın Türkiye Selçuklularından Danişmentlilere ait bazı kale ve şehirleri istemesi.  4- Bizans’ın Türkleri Anadolu’dan çıkararak Anadolu’ya tamamen hakim olmak istemesi.

  Savaş: Bizans;Frank,Macar,Sırp ve Peçeneklerden oluşan ücretli askerleriyle Denizli’den Konya üzerine yürüyüşe geçti.  Denizli yakınlarındaki Miryokefalon (Kumdanlı) vadisinde yapılan savaşta 2.Kılıç Arslan Bizans İmparatoru Manuel’i yendi (1176).

  Sonuçları:  1. Türklerin Anadolu’dan atılamayacağı ve Anadolu’nun kesin bir Türk yurdu olduğu anlaşılmıştır.  2. Bizans’ın son saldırısıdır,Türklerin son savunmasıdır(Bu savaştan sonra Türkler taarruza,Bizans ise savunmaya geçti.)  3. Türk-İslam dünyası üzerindeki Bizans baskısı sona ermiştir.  4. Haçlı seferleri ile Bizans’ın eline geçen Anadolu’daki siyasi üstünlük tekrar Selçukluların eline geçti.  5. Bizanslılar ve Batılılar, Anadolu’ya “TÜRKİYE” demeye başladılar.AÇIKLAMA:Taraflar arasında anlaşma yapıldı ve imparator savaş tazminatı ödedi.  6. İmparatorun çağrısı ile 3.Haçlı Seferi yapılmıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Miryokefalon savaşı bilindiği gibi anadolu selçuklu devletinin zaferi ile sonuçlanmış olan bir savaştır. bunun dışında bu savaş sonunda kaybeden devletler bilindiği gibi anadolu selçuklu devletine savaş tazminatı ödemişlerdir. son olarak bu savaş bilindiği gibi vatan kurtaran savaş olma özelliğine sahiptir.
+ Yorum Gönder