+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Dünyada kaç çeşit arı vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Dünyada kaç çeşit arı vardır
  dünyada kaç çeşit arı vardır hakkında kısaca bilgi verir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünyada kaç çeşit arı vardır


  arı hakkında bilgi


  Arı ırkları; büyüklük, renk, dil uzunluğu, vücudun kıl örtüsü, balmumu bezlerinin şekil ve büyüklüğü, kanat damar yapısı ve kanat büyüklüğü gibi morfolojik özelliklerle birbirlerinden ayrılırlar. Bu güne kadar yapılan taksonomik çalışmalarda dünyada 24 arı ırkı kesin olarak tanımlanmıştır. Bunlardan ancak bazıları ekonomik öneme sahip olup ekolojik şartların elverdiği her yerde yetiştirilirler. Ekonomik değer taşıyan arı ırkları içinde İtalyan, Kafkas ve Karniyol ilk sıralarda yer alırlar.

  1. İtalyan Irkı


  İtalyan arısı (Apis mellifera ligustica) olarak da adlandırılan bu ırk, ılıman iklim kuşaklarında yetiştirilir. İnce karın ve nispeten uzun bir dile sahiptir. Bu ırkta kıllar sarı renkte olup bu durum erkek arılarda daha belirgindir.

  İtalyan ırkı arılar sakin yaradılışlıdırlar. Çoğalma kabiliyetleri fazladır. Yavru büyütme yeteneği fazla olup erken ilkbaharda kuvvetli koloni oluştururlar. Bol nektar toplayarak çok bal yaparlar. Oğul verme meyilleri zayıftır. Obur oldukları için kış mevsiminde fazla bal tüketirler. Kısmen uzun dilleri sayesinde yonca çiçeklerinden kolaylıkla yararlanırlar. Üstün petek örme özelliği İtalyan arısını, arılar arasında en iyi petek ve petekli bal üreten arı haline getirmiştir. Bu olumlu özelliklerine karşın yön tayin etme duyguları zayıftır ve yağmacılığa eğilimlidirler.

  2. Karniyol Irkı

  Karniyol arısı (Apis mellifera carnica), ince yapılı ve uzun dillidir. Kısa ve sık bir kıl örtüsüne sahiptirler. Gri arılar da denilen Karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler vardır.

  En sakin ve uysal arı ırkıdır. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır. Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri yüksektir. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar. Çevre şartları değişikliklerine uyma kabiliyetleri yüksektir.

  3. Kafkas Irkı


  Kafkas arısı (Apis mellifera caucasica) biçim, büyüklük ve kıl örtüsü bakımından karniyol arısına benzer. Kitin rengi koyudur fakat birinci karın halkası üzerinde kahverengi noktalar görülür. Kafkas ırkı, bilinen arı ırkları içinde en uzun dile sahip olan ırktır.

  Uysallıkları ve petek üzerindeki sakinlikleri bu ırkın en tipik özellikleridir. Yavru verimleri yüksektir ve kuvvetli aileler meydana getirirler. Fakat en kuvvetli oldukları devre yaz ortasıdır. Oğul verme meyilleri zayıftır. Propolisi çok kullanırlar. Nosema hastalığına karşı hassasiyetleri dolayısıyla kuzey bölgelerinde kışlama durumları pek iyi değildir. Yağmacılığa meyillidirler. Bal verimleri yüksektir.

  4. Yerli Irklar

  Anadolu arısı (Apis mellifera anatoliaca) olarak da isimlendirilen bu ırk, Anadolu’nun büyük kısmında yayılış göstermektedir. 1953 yılında ırk düzeyinde sınıflandırılmıştır. Anadolu arısı, İngiltere ve ABD’ne götürülerek bu ülkelerdeki ıslah çalışmalarında kullanılmıştır. Ege formu gibi değişik alt türlerinin olabileceği bildirilmektedir. Anadolu arısı esmer ve küçük yapılı arılardır. Olumsuz kış şartlarına çok dayanıklı olup yavru ve bal üretim kabiliyetleri yüksektir
 3. Ziyaretçi
  Arı kolonisi bireysel davranmayıp sürü psikolojisi içinde kraliçe arının önderliğinde hareket eder. Bir arı kovanında 10 ile 20 bin arasında arı bulunabilmektedir arılar yaşadıkları bölge ve türlerine göre farklı renklerde yada farklı boylarda olabilmektedirler. Bazı arı türleri ise bal arıları insanlara en fazla yara sağlayanlardır bunlar anadolu bal arısı,kafakas arısı,siyah ve esmer bal arıları,sarı arı,kıbrıs bal arısı,suriye bal arısı ve carnio bal arıları olarak sıralanabilir. Hepsinin ortak özelliğide insanların en önemli besinlerinden olan balı üretmek ve hayatın devamı için aşılama işlemine yardımcı olmaklarıdır. Birde insanlara faydasından çok zararı dokunabilen yaban arıları vardır bunların en fazla bilineni sarı renkli olanı yani eşek arıları dır. bir başka yaban arısıda kum yaban arısı olarak bilinir bu arılar zaman zaman bal arılarına saldırarak arı ölümlerine sebep olmakta ve bal arılarının yaptığı balı tüketmektedirler. Arı türleri kendi doğal yaşam alanlarında faydalı olmalarına karşın ev ve konutlarda insanlar için oldukça tehlikeli olabilmekte arı sokması sonrası bazı ölümlere rastlanabilmektedir.
+ Yorum Gönder


dünyada kaç çeşit arı vardır,  dünyada kaç çeşit arı türü vardır,  dünyada kaç tür arı vardır,  kaç çeşit arı vardır,  dünyada kaç çeşit arı var,  dünyada kaç çeşit arı vardır isimleri