+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda hindistan'ın coğrafi konum özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  hindistan'ın coğrafi konum özellikleri
  hindistan'ın coğrafi konum özellikler ile ilgili bir yazı istiyorum Çok acil.m Hindistan hangi kıtada bulunmaktadır. Bana hindistanın özellikleri ile ilgili bilgi gerekmektedir bana hindistan ile ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  hindistan'ın coğrafi konum özellikleri nelerdir

  Asya’da bulunan ve yüzölçümü bakımından dünyada yedinci, nüfus bakımından ikinci sırada yer alan devlet. Kuzeyinde Keşmir ve Çin, kuzeydoğusunda Nepal ve Bhutan, doğusunda Bangladeş ve Birmanya, güneydoğusunda Seylan, güneyinde Hint Okyanusu, kuzeybatısında Pakistan bulunur. Üçgene benzeyen Hindistan yarımadası, ülkenin en büyük kısmını kaplar. Ülkenin kapladığı alan 3.287.590 km2 olup, kuzey-güney uzunluğu 3200 km, batı-doğu uzunluğu ise 2400 kilometredir.
  hindistan'ın coğrafi konum özellikleri nelerdir.png
  Fiziki Yapı

  Hindistan Fiziki yapı bakımından üç ayrı bölüme ayrılır. Bunlar Dekkan Platosu, Ganj Ovası ve Himalayalar bölgesidir.

  1. Dekkan Platosu: Hindistan Yarımadasının güneyinde, doğu ve batısı Gat Dağları ile çevrili 600-800 m yükseklikte bir platodur. Gat Dağlarından dolayı denizin tesirinden uzaktır. Dekkan Platosu, ülkeyi ikiye ayıran Vindiya Dağları ile Ganj Ovasından ayrılır.

  2. Ganj Ovası: Himalaya Dağlarından doğan Ganj Nehrinin ve kollarının suladığı çok verimli bir ovadır. Alüvyonlarla örtülü olup, Brahmaputra Nehri ve Ganj Nehrinin deltası da bu ovaya aittir. Bu ovanın genişliği yaklaşık olarak 320 kilometredir.

  3. Himalayalar Bölgesi: Kuzeyde 2400 km uzunluğunda, Hindistan’ı Tibet Yaylasından ayıran ve tarih boyunca istilalara engel teşkil eden tabii bir duvardır. En yüksek yeri Everest Tepesidir (8882 m). Himalaya Dağları Hindistan’ın kuzey sınırını çizer. Çok yüksek olan bu dağlar ancak, Muztag, Karakurum ve Hayber gibi yerlerden geçit verir.

  Hindistanın Dağları: Kuzeyde Himalayalar, doğuda Doğu Gatlar, batıda Batı Gatlar ve ortada Vindiya Dağları bulunur. Himalayaların Hindistan sınırları içindeki en yüksek noktası 7817 m ile Nanda Devi Dağlarıdır.

  Hindistanın Akarsuları: En önemli nehirleri Ganj, Brahmaputra, Narbada, Godavari, Krişna ve İndus’un bir kısmıdır. Ganj ve Brahmaputra en büyük nehirleridir. Brahmaputra 2900 km uzunluğundadır. Bu iki nehrin suları bazı bölgelerde ulaşıma elverişlidir. Ganj Nehri, Hindularca kutsal sayılır.

  Hindistanın Gölleri: Sonbahar ve Kuç Yarımadasındaki küçük göllerden başka birkaç göl vardır. Bunlar da önemsizdir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hindistan bir asya ülkesidir. Hindistan yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük yedinci ülkesidir. Hindistan üç gene benzeyen bir coğrafik şekle benzemektedir. Hindistan Ganj nehri kıyısında bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


hindistanın coğrafi konum özellikleri,  çinin coğrafi konum özellikleri,  çinin coğrafi konum özellikleri nelerdir,  hindistan coğrafi konum özellikleri