+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda eski çağlarda tuzun insan hayatındaki yeri neden çok önemlidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  eski çağlarda tuzun insan hayatındaki yeri neden çok önemlidir
  eski çağlarda tuzun insan hayatındaki yeri neden çok önemlidir anlatabilen bir yazı varsa paylaşabilir misin Eski çağlarda tuz bulunmuş muydu ve kullanılıyor muydu kullanılıyorsa hangi amaç ile kullanılırdı? bilgi verebilirseniz sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  eski çağlarda tuzun insan hayatındaki yeri neden çok önemlidir

  eski çağlarda tuzun insan hayatındaki yeri neden çok önemlidir.jpg
  Tuz eski çağlardan beri insan hayatında her zaman önemli bir yer tutmuştur.Eski çağlardan itibaren insanlar yiyeceklerini çürümelere karşı korumak ve tatlandırmak için tuza ihtiyaç duymuşlardır.Daha sonraki dönemlerde tuzun söz konusu işlevlerine ilave olarak sanayide ve insan sağlığının korunmasında da işe yardığı anlaşılmış ve önemi daha da artmıştır

  Cevap: Eski çağlarda tuz neden önemlidir?

  Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan tuz, insan sağlığı açısından yaşamımızda önemli bir yere sahiptir.

  Tuz yaşamsal öneminden ötürü çok iyi bilinen ve günlük olarak sık kullanılan bir mineraldir. İnsanın tuzu kullanmaya başladığı zaman kesin olmamakla birlikte, tuzla tanışması oldukça eskiye, M.Ö. 10000 yılına gider. Çin’de M.Ö. 3000 yıllarında tuz üretildiği hesaplanmaktadır. Tuzla ilgili ilk yazılı belgeler M.Ö. 2250 yıllarına dek uzanır. Tuz ticareti önemli kervan yollarını doğurmuştur. Heredot zamanında Suriye limanlarıyla, İran Körfezi arasında tuz ticareti çöl üzerinden yapılmaktaydı. Dinyeper nehri kolları üzerinde tuz kaynakları, güney Rusya’da yaşayanlarla Egeliler arasında ticaretin gelişmesini sağlamıştır. Bazı yerlerde tuz para yerine geçmiştir, Romalı askerlere tuz satın almaları için aylık (Salaria) verilmiştir. Orta çağda ise maden üretimi durdurulmasına karşın tuz üretimi sürdürülmüştür. Bu olayda tuzun önemi konusunda açık bir göstergedir.

  Türkiye’de de tuz üretimi oldukça eskilere uzanır. Çankırı, Tepesidelik,
  ağızman, Tuzluca gibi yatakların en az 1000 yıldan beri işletildiği düşülmektedir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Eski çağlarda tuz kullanılmış özellikle gıdaların daha uzun dayanması için tuz kullanılmıştır. Tuz eski insanlar tarafından pek çok yerde kullanılmıştır. İnsanları mumyalamak için bile tuz kullanılmış bu şekilde cesedin çürümesinin önüne geçilmeye çalışılmıştır.
+ Yorum Gönder