+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yer çekimi kuvveti her yerde aynı mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yer çekimi kuvveti her yerde aynı mıdır
  yer çekimi kuvveti her yerde aynı mıdır yoksa değişiyor mu Eyer bildiğiniz bir şey varsa lütfen yayınlayın 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Cevap: yer çekimi kuvveti her yerde aynı değildir..

  Dünyanın merkezine daha yakın bölgelerde çekim fazla dolayısıyla ağırlık fazladır, merkeze uzak bölgelerde ise tam tersi ağırlık daha azdıryani merkeze olan uzaklık ne kadar azsa çekim okadar fazladır. dünyada elips şeklinde olduğu için ağırlık her yerde aynı değildir..

  Ağırlık bir cisme etki eden yerçekimi kuvvetidir ve yerçekimi kuvveti kutuplara gittikçe artar. Dolayısıyla ağırlıkda kutuplara gidildikçe az da olsa artar.

  Örneğin ekvatorda 9780 Newton ağırlığında olan birisi kutuplarda 9830 Newton ağırlığında olacaktır. (ekvatorda yerçekimi ivmesi 9,78m/s^2 iken kutuplarda 9,83m/s^2 dir)

  Dikkat etmeni gereken bir nokta var. Burda değişen şey ağırlık, kütle değil. Yani sizin kütleniz 100kg ise kutupda yine 100kg olacaktır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Yer çekimi her yerde aynı değildir. Dünyada yer çekimi fazladır ağırlığın fazla olduğu yerlerde yer çekimi fazla iken ağırlığın az olduğu bölgelerde yer çekimi azdır. Merkezden ne kadar uzaklaşılırsa yer çekimi o kadar azalır.
+ Yorum Gönder


yerçekimi her yerde aynı mıdır,  yerçekimi ivmesi dünya üzerinde sabit midir,  yer çekimi kuvveti dünyanın her yerinde aynı mıdır,  yerçekimi ivmesi her yerde aynı mıdır,  yerçekimi ivmesi sabit midir,  bir cismin ağırlığı dünyanın her yerinde aynı mıdır