+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kutuplara Yakın Bölgelerdeki Bitki Örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Kutuplara Yakın Bölgelerdeki Bitki Örtüsü
  Kutuplara Yakın Bölgelerdeki Bitki Örtüsü ile ilgili bilgi almak istiyorum? Kutuplarda bitki örtüsü nasıldır. Kutuplarda iklim nasıldır bana kutup iklimi ve bitki örtüsü konusunda acil bilgi gerekiyor bana bu konuda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Kutuplar ile ilgili işime yarayacak bilgi paylaşırsınız inş. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kutuplara Yakın Bölgelerdeki Bitki Örtüsü

  Alpin ve arktik kuşak, orman sınırının ötesinde sert iklimin hakim olduğu alanlardır. Bu alanlarda yaşayan bitkiler zor şartlara ekolojik olarak uyum sağlamış türlerdir. Bu ekolojik uyumlar arasında yapılarındaki suyu azaltma, anti-friz proteinleri, koyu renkli pigment gibi adaptasyonlar söylenebilir. Bununla beraber arktik ve alpin bitkileri değişik şekillerde dış etkenlerden olumsuz etkilenmektedirler. Ormanlar, kutuplara ve yüksek dağların zirvelerine doğru gidildikçe belli bir noktadan sonra gelişme göstermezler. Kutuplara doğru, orman sınırlarının ötesinde sert bir iklime sahip olan bu alanlar “arktik tundra” olarak adlandırılır. Yüksek dağlardaki orman sınırının yukarısında da tundralara benzer iklim şartları hüküm sürer.
  “Alpin tundra” olarak adlandırılan bu alanlarda sert iklim şartlarının yanında pek çok olumsuz şart hüküm sürer. Bunlar arasında havadaki gazların basınçlarının düşük olması, ultraviyole ışınlarının çokluğu sayılabilir. Bu tip ortamlara ekolojik bakımdan uyum sağlamış yegane bitkiler olan alpin ve arktik bitkiler, düşük sıcaklıklarda metabolizma yapma, gelişme ve üreme özellikleri bakımından çok ilginçtirler. Dolayısıyla bu tür yerlerdeki bitki örtüsü, toprağın yapısına ve dağın topoğrafik yapısına bağlı olarak değişmektedir. Bu tür alanlardaki bitkilerin çoğuna aynı anda hem Alplerde hem de Arktik tundralarda rastlanılabilir.
  kutuplara-yak-n-b-lgelerdeki-bitki-rt-s-.jpg
  Tundraların en dikkat çekici özelliği ağaçların olmamasıdır. Tundralarda otsu bitkiler ile yosun ve likenler hakimdir. Kuzey Kutup bölgesinde Betula , Arctostaphylos ve Salix gibi çalıların boyu 1m’nin altındadır. Otsu bitkilerden ise en çok Carex’e rastlanır. Geniş yapraklı otlar tundra vejetasyonun diğer bitkilerini oluştururlar. Ayrıca buralarda Potentilla, Saxifraga, Silene, Petasites ve Ranunculus gibi birçok yıllık çift çenekli bitkiler de bulunmaktadır. Bazı kısımlarda ise Cassiope lycopodioides, Vaccinium vitis-idaeu, Empetrum nigrum, Dryas octopetala ve Rhododendron gibi bitkiler bulunur .
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Kutuplara yakın yerlerde yetişen bitkiler zor şartlara uyum sağlamaktadırlar.Belli yerdeleden sonra gelişme göstermemektedirler.Kutuplarda bitki yetişen alanlara Alpin tundra denmektedir.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kutuplara yakın yerlerde bitki örtüsü çok zayıftır. Kutuplarda yağışların az olması ve iklim,in çok soğuk olması nedeni ile çok fazla bitki yetişmemektedir. Kutuplarda yetişen bitkilere soğuk hava şartlarına uyum sağlamak zorundadırlar. Kutuplarda daha çok kısa boylu çalılık türü bitkiler yetişmektedir.

+ Yorum Gönder