+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Vücudumuzun Bölümleri ve Genel Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Vücudumuzun Bölümleri ve Genel Özellikleri
  Vücudumuzun Bölümleri ve Genel Özelliklerimiz nelerdir? Vücudumuz kaç bölümden oluşuyor bu bölümlerin görevleri nelerdir bana vücudumuz bölümleri ve bu bölümlerin görevleri konusunda bilgi gerekiyor bana bu konularda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Vücudumuzun Bölümleri ve Genel Özellikleri

  Hareket sistemini iskelet sistemi ve kas sistemi oluşturur.

  İSKELET
  Kemiklerden oluşmuş birbirine eklemlerle bağlarla bağlanmış güçlü yapıya İSKELET denir.
  Vücudumuzun Bölümleri ve Genel Özellikleri.jpg
  İskeletin Görevleri
  *Vücudun ayakta durmasını sağlar.
  *Vücudun biçimini oluşturur.
  *Eklem ve kasların yardımıyla hareketi sağlar.
  *İç organları dışarıdan gelecek mekanik etkilere karşı korur.
  *Kan hücrelerinin yapımında görev alır.
  *Bazı organlara destek verir ve askı olur.
  *İnorganik maddelerin birikimini sağlar.
  İskelet sistemi kemiklerden oluşur.

  Kemiğin yapısı ve çeşitleri:
  - Kemik organik ve inorganik maddelerden oluşmuştur.Kemiğin 1/3'ü organik 2/3'ü inorganik maddelerden oluşmuştur.İnorganik maddeler kemiğe sertlik verir.Bunlar:kalsiyum sodyum ve potasyum tuzlarıdır.

  - Kemiğin dışında PERİOST denilen zar bulunur.Periost kemiğin enine büyümesini ve kırıldığında tamirini sağlar.Kıkırdak kemiğin boyuna büyümesini sağlar.Sıkı kemik minerallerden ve kemik hücrelerinden oluşur.

  - Kemik başlarının uç kısmında bulunan süngerimsi dokuda kırmızı ilik bulunur.Uzun kemiğin gövde kısmının içinde ilik kanalı denilen boşluk vardır.Bu boşluk SARI İLİK ile doludur. Bu iliklerde kan hücreleri yapılır.
  Üç çeşit kemik vardır

  1- Uzun kemikler:Kol ve bacak kemikleri.
  2- Kısa kemikler:Omur ve bilek kemikleri.
  3- Yassı kemikler:Kalça göğüs kürek kafatası kemikleri.

  İskelet üç kısımdan oluşur:

  1- Baş iskeleti.
  2- Gövde iskeleti.
  3- Üyeler iskeleti.
  Baş iskeleti

  Kafatası ve yüz kemiklerinden oluşur.Baş iskeleti alt çene kemiği hariç oynamaz eklemlerden ve yassı kemiklerden oluşmuştur.
  Kafatasında 8 yüzde 14 olmak üzere kafatasında 22 kemik bulunur.
  Kafatası ve yüz kemikleri sağlam bir kutu oluşturarak beyni korur.

  Gövde İskeleti
  Omurga kaburga göğüs kemiği omuz ve kalça kemiklerinden oluşur.
  Göğüs kafesi:12 çift kaburga ve önde göğüs kemiğinden oluşur.Kaburgaların 7 çifti bir ucu omurga diğer ucu göğüs kemiğine bir kıkırdakla bağlanır.8 9 ve 10'uncu çiftlerin uçları önde birbirine kıkırdakla bu kıkırdakta göğüs kemiğine bağlıdır.

  Göğüs kafesi yaşamsal organlardan kalp ve akciğerleri korur.

  Omurga:Omur adı verilen 33 kemikten oluşmuştur.Omurlardaki delikler omurilik kanalını oluşturur.Omurga beş bölgeye ayrılır.

  Boyun bölgesi;7 omur sırt bölgesi;12 omur bel bölgesi;5 omur sağrı bölgesi;5 omur kuyruk
  sokumu;4 omur bulunur.

  Omurga kanalında omurilik bulunur.

  Üyeler iskeleti
  Kol ve bacak iskeleti olmak üzere iki kısımda incelenir.
  Kol iskeletinde toplam 30 kemik bacak iskeletinde toplam 30 kemik bulunur.
  Kol ve bacaklarda toplam 120 kemik bulunur.
  Kol kemikleri gövde iskeletine köprücük ve kürek kemiklerinin oluşturduğu göğüs kemeri bacak kemikleri de kalça kemiklerinin oluşturduğu kalça kemikleri ile bağlanır.

  Eklemler
  Kemiklerin birbirine bağlandığı yere eklem denir.Eklem hareket yeteneğine göre üçe ayrılır.Oynar eklemler;kol ve bacak kemikleri alt çene oynar eklemlerle birbirine bağlanmıştır. Vücut hareketi oynar eklemlerle sağlanır.Oynar eklemlerde eklem eklem sıvısı ile doludur.Eklem sıvısı eklem uçlarına kayganlık vererek rahat hareket etmeyi sağlar. Yarı oynar eklemler;az hareket edebilen eklemlerdir.Omurlar arası eklemler bu şekildedir.Oynamaz eklemler;kemikler birbirine girintili çıkıntılı olarak bağlanmıştır.Eklem sıvısı bulunmaz.

  KASLAR SİSTEMİ
  İskeleti hareket ettiren ve iç organları oluşturan dokulardır.Vücudumuzda üç çeşit kas bulunur.

  Çizgili Kaslar
  Bunlara kırmızı kaslar de denir.İskeletin üstünü örtmüştür.Eklemler yardımıyla iskeletin hareketini sağlar.Bir organın hareket etmesi için en az iki kas demetinin zıt olarak çalışması gerekir.İstemli hareket ederler.Çizgili kas hücreleri uzun silindir şeklindedir.Hücreleri çok çekirdeklidir.Hızlı kasılır çabuk yorulurlar.

  Düz Kaslar
  Bunlara beyaz kaslar da denir.İç organları oluştururlar.İsteğimiz dışında hareket ederler.Hücreleri mekik şeklindedir.Tek çekirdeklidir.Yavaş kasılır yorulmazlar.

  Kalp Kası
  Kalbin yapısını oluşturur.Yapısı çizgili kasa benzer ama düz kas gibi çalışır. Hücreleri tek çekirdeklidir.

  Hareket sisteminin sağlığını korumak için dengeli beslenmek spor yapmak ağır yük kaldırmamak gerekir.Oturma ve yürümede düzenli hareket edilmelidir.Kalsiyumca zengin besinler ve D vitamini yeterince alınmalıdır.(D vitaminin vücutta işlerlik kazana bilmesi için vücudun güneş ışınlarına ihtiyacı vardır.)

  Hareket sisteminin hastalıkları;raşitizm kemik veremi kırık çıkık burkulma incinme oturma bozuklukları ve kas yorulmalarıdır. 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Vücudumuz üç bölümden oluşur. Baş, gövde, kollar ve bacaklar. Başımızın vücudumuzu yönetmek ile görevlidir, iskeletimiz vücudumuzu ayakta tutmakla görevlidir. Ellerimiz yapacağımız bir çok işi yaparken ayaklarımız sayesinde yürürüz.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  İnsan vücudu iskeletten kaslardan oluşur insanın iskeleti insanı ayakta tutar kaslar ise daha şekilli ve güçlü olmasını sağlarlar. İnsanlar bir baş gövde ve kollar ve bacaklardan oluşurlar. İnsanların başı yönetici gibidir. Baş insanları yönetir. Gövde vücudu bir arada tutar ve gövde içerisinde bulunan organlar insanın yaşamını sürdürmesi için dolaşım ve boşaltım gibi görevleri yerine getirirler. Kollar ve bacaklar ise vücudun hareket etmesini sağlarlar.

+ Yorum Gönder