+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda tanzimat dönemi edebiyatının oluşumu ve genel özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  tanzimat dönemi edebiyatının oluşumu ve genel özellikleri
  Tanzimat dönemi edebiyatının oluşumu ve genel özelliklerini paylaşmanızı istiyorum. Umarım bana yardımcı olursunuz. bunun dışında bana tazminat dönemi edeniyatının kaç yılında ve tam olarak ne ile başladığı hakkında da bilgi verebilir misiniz. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Tanzimat dönemi edebiyatının oluşumu ve genel özellikleri hakkında bilgi


  Tanzimat Edebiyatı, bir kültür ve siyasi hareketin sonucu olarak ortaya çıkmış bir edebi akımdır. 3 Kasım 1839′da Reşit Paşa tarafından ilan edilen ve Gülhane Hattı Hümayunu da denilen yenileşme beratının yürürlüğe konmuş olmasından doğmuştur. Bu olay daha sonraları Tanzimat Fermanı olarak adlandırılacak,gerek siyasi alanda gerek edebi ve gerekse toplumsal hayatta batıya yönelmenin resmi bir belgesi sayılacaktır. Edebiyat Tarihçilerimizde 1839 yılını Tanzimat edebiyatının başlangıcı olarak kabul edeceklerdir.

  19. yy. Osmanlı İmparatorluğu’nda artık gerileme ve çöküş devrinin başladığı dönemdir. Ardı ardına alınan yenilgiler, geniş Osmanlı topraklarında birbiri ardına gelen isyanlar, yönetimi bir arayış içine çekmiş, III. Selim devrinde ilk kez orduda yapılan ıslahat hareketleri ile Avrupa’nın teknik ve kültürel üstünlüğü karşısında imparatorluk yönünü batıya çevirmek zorunda kalmıştır. Gülhane Hattı Hümayunu’nun yürürlüğe konmuş olmasıyla her alanda bir yenileşme hareketi başlamıştır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Tanzimat dönemi edebiyatı bilindiği gibi 1839 yılında yayınlanmış olan tazminat fermanı ile başlamış olan bir edebiyattır. bu edebiyat bilindiği gibi kendi için de iki farklı döneme ayrılmıştır.bu iki dönemin genel özellikleri olduğu gibi farklı özellikleri de vardır. bunun dışında bu edebiyat bilindiği gibi genel olarak divan edebiyatından farklıdır.
+ Yorum Gönder