+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda osmanlı devletinin memluklerle arasının açılmasının nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  osmanlı devletinin memluklerle arasının açılmasının nedenleri
  Osmanlı devletinin memluklerle arasının açılmasının nedenlerini kısaca paylaşınız.bunun dışında bana osmanlı devleti ile memlukların arası açılmada önce nasıl b ir ilişkileri olduğu hakkın da da kısaca bilgi verebilir misiniz. teşekkür ederim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yıldırım Bayezid döneminde aranın açılmasının sebebi

  Yıldırım Bayezid döneminde aranın açılmasının sebeb.jpg
  Yıldırım Bayezid (bk. Resim: 9), 1399′da Memlüklere ait olan Malatya’yı aldı. Ar*kasından, Dulkadiroğulları Beyliği’nin merkezi Elbistan’ı ele geçirdi. Malatya ve Elbis*tan’ın alınması, Osmanlılar ile Memlüklerin arasını açtı. Timur’un Anadolu’ya girme*ye hazırlandığı bir sırada, Memlükler gibi kuvvetli bir dostun kaybedilmesi, Osmanlı*lar için iyi olmadı.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Osmanlı ile Memlük devletleri arasında ki ilişki bilindiği gibi tam olarak beyazıd dönemin de bozulmuştur. bunun dışında bu iki devlet arasında ilk gerginlikler bilindiği gibi Hicaz su yolları ve Dulkadir Beyliği nedeniyle olmuştur. son olarak bilindiği gibi bu iki devlet arasında ki gerginlik savaşa bile dönüşmüştür.
+ Yorum Gönder