+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda kuran'a göre dünya düzmudur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kuran'a göre dünya düzmudur
  kuran'a göre dünya düzdür denilir bu doğrumu bu konu hahakkında bilgi varmıdır.. Kuranı kerimde neden dünyanın düz olduğu yazmaktadır. Dünya neden düz olarak anlatılmaktadır. bu konuda bilgi verir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bu konu hakkında ayetlere bakalım..

  Dünyadan yani yeryüzünden bakıldığında heryer dümdüz bir tepsi gibi görünecektir elbet. Dikkat ederseniz zaten bütün kutsal kitaplar yeryüzünden bakışla anlatılmış, dolayısıyla dünyada düzdür demişlerdir. Ayetleri görelim..

  kuran'a göre dünya düzmudur.jpg
  Yere ve onu yayıp dümdüz yapana ant içerimki (şems, 6 )

  Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir. (yasin 40)

  Güneş, gece ve gündüzün oluşması için yörüngesinde ilerlemesi (dünyanın etrafında dönmesi ) anlatılıyor.

  Allah geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar. Güneşi ve Ay'ı da koyduğu kanunlara boyun eğdirmiştir. Her biri belirli bir vakte kadar akıp gitmektedir. İşte bu Allah'tır, Rabbinizdir. Mülk yalnızca O'nundur. Allah'ı bırakıp da ibadet ettikleriniz, bir çekirdek zarına bile hükmedemezler. (fatır 13)

  Gökleri ve yeri hak ve hikmete uygun olarak yaratmıştır. Geceyi gündüzün üzerine örtüyor, gündüzü de gecenin üzerine örtüyor. Güneşi ve ayı da koyduğu kanunlara boyun eğdirmiştir. Bunların her biri belli bir zamana kadar akıp gitmektedir. İyi bilin ki, o mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır. (zümer 5 )

  Güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir. Bu mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen Allah'ın takdiri(düzenlemesi)dir. ( yasin 38 )

  O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedirler (enbiya 33)

  Görüldüğü gibi diğer ayetledede açıkça dünyanın yani yerin sabit, güneş ve ayın hareket halinde olup gündüz ve geceyi oluşturduğu söyleniyor.Dinci kesim bu ayetleri kurtarmak için uydurdukları yorumlarla dahada komik duruma düşüyorlar.Savunmaları materyalizmin birinci kuralı olan "madde sürekli hareket halindedir " kanununu baz alarak ayetlerdeki güneşin yörüngesinde çok düşükte olsa hereket halinde olduğu açıklamasnı yapıyorlar.Ama ne yazıkki kurtaramıyorlar çünkü ayetlerde güneşin hareketinden gündüzün ve gecenin oluşumu anlatlıyor..
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kuranı kerimde de diğer dini kitaplarda da dünyanın insan gözü ile görünüşünden söz edilmektedir. İnsan dünyaya baktığı zaman dünyayı düz görür kutsal kitaplarda dünyadan söz ettiği zaman uydudan yada dünyanın uzaydaki görünüşünden değil insan gözü ile görüntüsünden söz edilmektedir.
+ Yorum Gönder