+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda 1402 ankara savaşı nedenleri ve sonuçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  1402 ankara savaşı nedenleri ve sonuçları
  1402 ankara savaşı nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi verebilir misin? Ankara savaşının sonucunda Osmanlı ne gibi değişikliklere sahne olmuştur bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  1402 ankara savaşı nedenleri ve sonuçları

  Zamanın padişahı olan Yıldırım Beyazıt komutasındaki Osmanlı Birlikleriyle Timur komutasında bulunan moğul ordusu arasında 1402 yılında gerçekleşmiş bir savaştır. Ankarada çubuk ovası adı verilen bölgede meydana gelen savaşta Osmanlı ordusu moğullara kaybetmiştir.
  Ankara Savaşının Nedenleri
  1402 ankara savaşı nedenleri ve sonuçları.jpg

  1- İki Türk padişahı karşı karşıya getiren bu savaşın ilk nedeni batıya doğru genişleyen moğulların ileleyebilmeleri için anadoludaki birliği sağlamakta olan Osmanlı devletini yenmesi gerekmekteydi.

  2- Türk dünyasının en büyük devleti olma ünvanı kazanılacaktı. Ayrıca anadolunun hakimiyetini ele almak iki devlet içinde çok önemliydi. Çin seferine çıkmaya hazırlanan moğul lideri timur batıyı emniyete almak istiyordu.

  3- Yıldırım Beyazıt’ın osmanlıya bağladığı Anadolu beylikleri bağımsızlıkları için timurdan yardım istediler. Buna karşılık olarak Timur’a karşı yenilen Karakoyunlu ve Tebriz hükümdarları yeniden Osmanlıya sığındılar.

  3- Sivas, Halep ve Şamı işgal eden Moğullara karşılık Yıldırım Beyazıtta Erzincan ve Kemah’a ordular gönderdi. Sorunların diplomatik yönlerle çözülemeyeceğini gören devletler savaş kararı aldılar.

  Osmanlı Devleti Ankara Savaşında Neden Yenildi

  Osmanlının yenilmesinin en büyük nedeni, zamanın en güçlü devleti olan Moğulları savaş alanında çözmeye çalışmaktadır. Ayrıca moğulların bu savaşta Osmanlıdan sayıca üstü olmasıda göz ardı edilemez. Osmanlı ordusunun sol tarafında bulunan Kara Tatarlar savaş esnasında moğulların tarafına geçmiştir. Ayrıca Osmanlı ordusunu besleyen ırmağın yatağını Timur değiştirmiştir.

  Ankara Savaşının Sonuçları

  Çelebi Mehmet ve Sırp Despoto geri çekildiler fakat Yıldırım Beyazıt alanı terk etmedi. Sayıca çok az olan Yeniçeriler yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldılar.

  Yenilgi sonrası Sınırlar 1. murat zamanındaki halini aldı. Anadoludaki birlik bozuldu.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ankara savaşı 1402 yılında gerçekleşmiş ve osmanlının yenik çıktığı bir savaştır. Osmanlı devleti Ankara savaşı sonrası parçalanmış ve imparatorluklar tekrardan kurulmuştur. Osmanlı topraklarında tekrardan beylikler kurulmaya başlanmış ve Osmanlı devleti toprakları parçalanmıştır. Moğol ordusunun daha kalabalık olması nedeni ile osmanlı ordusu moğol ordusuna yenik düşmüştür.
+ Yorum Gönder