+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda asya hun devleti nerede ne zaman kurulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  asya hun devleti nerede ne zaman kurulmuştur
  asya hun devleti nerede ne zaman kurulmuştur ve asya hun devleti ile ilgili kısa bilgi veriniz. Asya hun devleti nerede hangi tarihler arasında kurulmuştur bana Asya hun devletinin kurulduğu bölge ve devletin kuruluşu konusunda bilgi gerekiyor bana bu konularda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Asya Hun Devleti Nerede Kurulmuştur

  Asya Hun Devleti Nerede Kurulmuştur.jpg
  Asya Hun Devleti orhun-selenga ırmakları ve ötüken bölgesinde yaşayan bir Türk devletidir.

  Asya Hun Devleti Başkenti Neresidir


  Asya hun devletinin başkenti Ötükendir.

  Asya Hun Devleti Kurucusu Kimdir


  Asya Hun Devletinin bilinmekte olan ilk hükümdarı Teoman’dır. Teoman millattan önce 220 yılında hun devletini kurmuştur.

  Asya Hun Devletinin Yükselme Dönemi

  Teoman öldükten sonra yerine oğlu Mete geçti. Onun teşkilatlanma yapısı sayesinde devlet kuvvetlendi ve genişledi. Mete hunlar arasında birliği sağlamış sonrada moğollarla beraber diğer kavimleri kendi egemenliği altına almıştır. Ayrıca mete çinlileride vergiye bağlamıştır.

  Asya Hun Devletinin Zayıflaması

  Mete han öldükten sonra yerine oğlu Ki-ok geçti. Ki-ok çinli bir prensesle evlenmiş ve devletin ileri gelenlerin çin ipeklerine düşkün olmaları lükse kapılmaları sebebiyle devlet çok zayıfladı.

  Asya Hun Devletinin Yıkılışı

  Hun devleti millatan önce 58 yılında güney ve batı hunları diye ikiye ayrıldılar. Batı hunları millatan önce 35 yılında çinlilerin egemenliği altına girdi. Milattan sonra 48 yılında ise güney hunlar kuzey ve güney diye ikiye ayrıldılar. Kuzey hunları milattan sonra 150 yılında Sien-piler tarafından yıkıldı. Güney gunları ise milattan sonra 220 yılında çin eğemenliği altına girdi.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Asya Hun devleti orhun- solungan ırmakları arasında kurulmuş bir devlettir bilinen ilk hükümdarı ve kurucusu Teomandır. Hun devleti milattan 200 yıl önce kurulmuştur.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Asya hun devleti Ötüken bölgesinde kurulmuş ve hüküm sürmüş bir ülkedir. Devletin başkenti ötükendir. Asya hun devletinin ilk hükümdarı hun devletinin kurucusu olan teomandır. Asya hun devleti en parlak dönemini mete han döneminde yaşamıştır. Mete hanın oğlu devletti yönettiği sıralarda devletin lükse çok önem vermesi üzerine devlet zayıflamıştır.

+ Yorum Gönder


ötüken nerede,  kızılay nerede kurulmuştur