+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda monografinin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  monografinin özellikleri
  Monografi nedir, monografinin özellikleri nelerdir kısaca yazınız? Monografi nasıl yazılır, monografi yazacak kişi nelere dikkat etmeli ve nasıl başlamalıdır? Monografi yazılırken belli bir sıra izlenmesi gerekir mi? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  monografinin özellikleri hakkında bilgi

  Ünlü bir kimsenin hayatını kişiliğini eserlerini başarılarını ayrıntılarıyla ele alan veya bilimsel bir alanda özel bir konu ya da sorun üzerine yazılan inceleme yazısına monografi (tek yazı) denir. Monografide herhangi bir yer bir eser bir yazar Tarihî bir olay bilimsel bir alana ait bir sorun özel bir görüşle veya bakış açısıyla değerlendirilebileceği gibi bir konu üzerinde derinlemesine bir inceleme de yapılabilir.


  monografinin özellikleri hakkında bilgi.jpg
  Başka bir kaynaktan monografi nedir?


  Monografi : olay ve olguları olduğu gibi tanımlamaya yarayan çalışmalardır. örnek olayların incelenmesinden genel kurallara ulaşmayı sağlarlar. yani somut olaylardan genel ilkelere ulaşılır. bu yöntemde görüşme ve anket sık kullanılan araçlardır.
  monografi araştırmalarında en çok rastlananlar örnek olay monografileri (vaka´metodu) ve değişim monografileridir. vaka metodunda tek bir olay ele alınarak ayrıntılı biçimde tanıtılır. elde edilen bilgiler benzer durumlarda da geçerlidir varsayımı kullanılır. değişim monografisinde ise olayların zaman içindeki değişimleri izlenerek mevcut durum tanıtılır.

  toplumsal olaylarda iki yaklaşımla değişmeler incelenir: zaman derinliği ve zaman kesiti araştırmaları. zaman derinliği araştırması bir olayın zaman boyutu içinde incelenmesidir. olayın farklı toplumlarda aynı zaman dilimi içerisinde incelenmesi de zaman kesiti incelemesidir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Monografi başarılı yada ünlü kişilerin yaşamış oldukları hayatı, başarıları, özellikleri ve nasıl çalıştıkları konusunda derin olarak yapılan incelemedir. Monografi zamanla ilgili konuları da incelemektedir.
+ Yorum Gönder


monografinin özellikleri