+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda psikolojide deneysel çalışma nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  psikolojide deneysel çalışma nedir
  psikolojide deneysel çalışma nedir ve sikolojide deneysel çalışmalara örnekler veriniz 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  psikolojide deneysel çalışma nedir

  psikolojide deneysel çalışma nedir.jpg
  Deneysel psikoloji, psikolojiye doğa bilimleri gözlüğüyle bakar ve onu deneysel yöntem yardımıyla anlamaya çalışır. Deneysel psikolojinin odaklandığı konular davranışı belirleyen süreçler ve zihinsel yaşamın doğasıdır. Bu dal, psikolojik bilgi birikimini günlük yaşamda karşılaşılan sorunları çözmekte kullanan uygulamalı psikoloji ve zihinsel hastalıkları terapi yoluyla ortadan kaldırmayı amaçlayan klinik psikolojiden ayrılır.

  Deneysel psikoloji bir konudan çok yöntemler dizgesini ifade eder ve psikolojinin diğer alanlarında kullanılan pek çok yöntemi içerir. Deneysel psikologlar nöroloji, gelişimsel psikoloji, duyarlık, algılama, bilinçlilik, öğrenme, bellek, düşünme ve dil konularında araştırmalar yapmış, makaleler yayımlamış ve dersler vermişlerdir. Deneysel psikolojinin günümüzdeki ilgi alanları ise motivasyon, duygu ve toplumsal psikolojidir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Deneysel psikoloji de insan doğa ile bir bütün olarak görülür ve insan deney ile anlaşılmaya çalışılır. Bir çok düşünür psikolojide deneye karşı çıkmaktadır insanların deney ile değilde gözlem yolu ile anlaşılabileceklerini iddia etmişlerdir.
+ Yorum Gönder