+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda peygamberimizin komşuluk ilişkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  peygamberimizin komşuluk ilişkisi
  peygamberimizin komşuluk ilişkisi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Peygamberimiz komşuları ile nasıl ilişkiler kurardı çevresindeki insanlara nasıl davranırdı bilgi verebilir misiniz. Açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  peygamberimizin komşuluk ilişkisi hakkında bilgi
  peygamberimizin-kom-uluk-ili-kisi.jpg
  Komşuluk ilişkilerinin iyi yürütülmesi, toplum hayatı açısından çok önemlidir. Bir ayette Yüce Allah şöyle buyurur:

  "Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, elinize bakanlara iyi davranın." (Nisa 36)

  Peygamberimiz ve ailesi komşuluk ilişkilerine çok önem verirlerdi. Peygamberimizin bu konuda bizleri uyarıcı bir çok hadisi vardır:

  "Allah'a ve ahiret gününe inanan, misafirine ikramda bulunsun. Allah'a ve ahiret gününe inanan, komşusuna iyilikte bulunsun. Allah'a ve ahiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun."

  "Cebrail bana komşuya iyilik yapmayı o kadar ısrarla tavsiye etti ki, birbirine mirasçı yapacak sandım."

  "Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşlarına en hayırlı olandır. Komşuların en hayırlısı da komşusuna hayırlı olandır."

  Hz. Muhammed (s) komşularını ziyaret eder, sevinçli ve üzüntülü zamanlarda yanlarında olurdu. Onların dertleriyle ilgilenmeyi, sahip olduklarını onlarla paylaşmayı görev bilirdi. O şöyle derdi: Komşusu açken kendi tok yatan kimse bizden değildir."

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Peygamberimiz komşuluk konusunda çok hassas davranır ve komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya çalışırdı. Peygamberimiz sadece komşuları ile değil tüm insanlara iyi davranır ve her zaman iyi ilişkiler kurmayı ve komşu ile akrabaları ziyaret etmeyi ihmal etmemeyi önerirdi.
+ Yorum Gönder