+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda peygamberimizin yediği yemekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  peygamberimizin yediği yemekler
  peygamberimizin yediği yemekler hakkında bilgi almak istiyorum. Peygamberimiz yemek yerken nelere dikkat eder hangi gıdalar ile beslenirdi bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye  peygamberimizin yediği yemekler nelerdir


  Sağlık,dünya hayatında Allah'ın, Rahman sıfatının tecellisi olarak herkeseverdiği en büyük nimetlerden biridir. Şüphesiz sağlık iman ile birlikteolduğunda ne denli önemli bir nimet olduğu daha iyi bilinmekte veAllah'a daha fazla şükretmeye vesile olmaktadır. "Zenginlik hoştur,takva ile olursa zarar vermez. Sağlık, takva ile olursa, zenginliktenüstündür. Sağlıklı olmak, cennet nimetlerindendir." (Önder Çağıran,Tıbbi Nebevi)
  peygamberimizin-yedi-i-yemekler-nelerdir.jpg
  -"Çok sıcak yemeği sevmezdi." (1)
  -"En çok hoşlandığı yiyecek etti." (2)
  -"Kabağı çok severdi." (3)
  -"Avlanan kuş etlerini yerdi." (4)
  -"Hurmalardan Acve hurmasını severdi." (5)

  -Hz. Aişe (ra) Peygamberimiz (sav)'in sevdiği yiyeceklerle ilgili şunları söylemiştir:
  "Tatlı ve balı severlerdi." (6)
  -"Hazreti Peygamber (sav)‘in katık olarak yediği yemeklerin bir kısmı şöyle sıralanabilir:
  Koyunun önkolu ve sırt eti, pirzola, kebap, tavuk, toy kuşu, et çorbası, tirit,kabak, zeytinyağı, çökelek, kavun, helva, bal, hurma, pazı, anberbalığı…" (7)
  -Hz. Aişe (ra) ek olarak şunları bildirmiştir: "Kavun, karpuzu yaş hurma ile yerlerdi." (8)

  - Hz. Cabir (ra)'den:
  "Taze hurma ve kavun çok yerlerdi ve 'bunlar güzel meyvedir' derlerdi." (9)
  - "Hiçbir zaman bir yemeği yermemiştir. Hoşuna giderse yer gitmezse yemezdi. Hoşlanmadığında da bir başkasına kötülemezdi." (10)
  - Peygamber Efendimiz (sav)’in sevdiği bazı yiyecekler için söylediği sözlerden bir kısmı ise şöyledir:
  "Etin en güzel yeri sırt etidir." (11)
  -"Sirke ne güzel katıktır" (12)
  -"Mantar kudret helvasıdır."(13)
  -"Sinameki vesennut (tereyağı + bal + kimyon karışımı) yemeye devam ediniz. Çünkü buiki şeyde samdan (ölümden) başka her hastalıktan şüphesiz şifa vardır."(14)
  -"Zeytinyağını yiyiniz ve kullanınız. Çünkü bu yağ mübarektir." (15)

  Peygamber Efendimiz (sav)’in sevdiği içecekler

  - Hz. Aişe (ra) bildiriyor:
  "Şerbetlerin içinde tatlı ve soğuk olanını severlerdi. (16)
  - Peygamber Efendimiz (sav) bal şerbeti, hurma ve kuru üzüm şırası gibi içecekleri severlerdi. (17)
  - Peygamber Efendimiz (sav)’in en çok sevdiği içecek, soğuk tatlı şerbetlerdi." (18)
  - Şerbetlerin içinde en çok bal şerbetini severdi. (19)
  - İçilecek şeylerde en çok sütü severlerdi. (20)

  Peygamberimiz (sav) süt için şöyle buyurmuşlardır:
  "Allah birkimseye yemek yedirdiği zaman o kimse, 'Allah'ım Bize bu yemeğibereketli kıl ve bize bundan hayırlı rızık ver' diye dua etsin. Allahbir kimseye bir miktar süt içirdiği zaman da o kimse, 'Allah'ım bize busütü bereketli kıl ve bize daha çok süt ver' diye dua etsin. Çünküyiyeceğin ve içeceğin yerini tutan sütten başka bir şeyi bilmiyorum."(21)

  Peygamberimiz (sav)’in su için söyledikleri

  Peygamberimiz(sav) özellikle yolculuklar sırasında ashabına su dağıttırırdı. Örneğinbir yolculuğu sırasında, bir yerde durmuş ve yanındakilerden suistemiştir. Elini ve yüzünü yıkadıktan sonra, sudan içmiş ve yanındakisahabelerine de "Siz de yüzünüze, boynunuza bir miktarını dökün" (22)demiştir.

  Resulullah (sav) su içtikten sonra şöyle dua etmiştir:
  "Rahmetiyle suyu tatlı olarak yaratan, acı ve tuzlu yaratmayan Allah'a hamd olsun." (23)
  Resulullah (sav) bir başka sözünde ise su için şöyle buyurmuştur:
  "Allah suyutemizleyici olarak yarattı. Tadını veya rengini veya kokusunudeğiştiren maddeler dışında hiçbir nesne onu pislemez." (24)

  Tedavi olmak ve ilaç kullanmak

  Peygamberimiz(sav) de, hastalıkların şifasıyla birlikte yaratıldığını anlatmış veşifa için gerekli sebepleri yerine getirmeyi tavsiye etmiştir. Bunlararasında doktora başvurma ve ilgili ilacı kullanma da bulunmaktadır.Peygamber Efendimiz (sav)'in konuyla ilgili hadisleri şu şekildedir:

  "Hak Te'âlâşifâsını yaratmadığı hiçbir türlü dert yaratmamıştır. Her kim o şifâyıbilirse ilâç edip kurtulur, her kim bilemezse o dertle kalır. Fakatölümün dermanı yoktur." (Önder Çağıran, Tıbbi Nebevi)
  Sağlığın başlıca şartı:

  TEMİZLİK
  YÜCE AllahKur’an'da Hz. İbrahim'e oğlu Hz. İsmail ile birlikte, ibadet edecekMüslümanlar için Kabe'yi temizlemesini emretmiş ve temizlik konusununönemini bildirmiştir:
  …İbrahim veİsmail'e de, "Evimi, tavaf edenler, itikafa çekilenler ve rüku ve secdeedenler için temizleyin" diye ahid verdik. (Bakara Suresi, 125)
  Temizliğe budenli dikkat çekilmesinin bir diğer nedeni de insan sağlığını korumadaönemli bir etken olmasıdır. Hastalıklara neden olan mikroplar, kirliortamlarda rahatlıkla çoğalıp insan sağlığını tehdit edebilmektedir.Sevgili Peygamberimiz (sav) de "Temizlik, imandandır." buyurarak bukonunun önemini vurgulamıştır. (Ebu Davud, Et'ime 12, (3761); Tirmizi,Et'ime 39, (1847)
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Peygamberimiz yemek yerken midesini çok dolduracak kadar yemek yemezdi. Yemek yerken yemeklerin çok sıcak olmamasına dikkat ederdi, yemekte kalabalık sofralar severdi, en çok et yemeği yemeği sever et olarak avlanan kuşların etlerini yerdi hurma olarakta en çok acve hurmasını severdi.
+ Yorum Gönder