+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda akdeniz'in en büyük adası nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  akdeniz'in en büyük adası nedir
  akdeniz'in en büyük adası nedir? kısaca bilgi verirseniz mutlu olurum. Akdeniz bölgesi konusunda bana bilgi verebilir misiniz? Akdenizin önemli şehirler ve öne çıkan yönleri konusunda bilgi verirseniz sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  akdeniz'in en büyük adası nedir hakkında bilgi

  akdeniz'in en büyük adası nedir.jpg

  Sicilya, Akdeniz'in en büyük adasıdır ve İtalya anakarasından Messina Boğazı ile ayrılır. Peloritani, Nebrodi, Madonie, Iblei gibi önemli dağlara sahiptir.
  Ovalar açısından fakir olan ada, Catania’da bir istisna yapar. Kıyı şeridi manzarası hemen hemen her yerde büyüleyici bir güzellik sunmakta; küçük şirin adalar (Eolie veya Lipari, Ustica, Egadi, Pantelleria Adası ve Pelagie) sahilde oraya buraya yayılmış görünüm arzeder. Doğu Sicilya’nın iç kısmında bulunan Etna Yanardağı Avrupanın en yüksek (3323 m) aktif yanardağı olarak bilinir. Stromboli ve Volcano Adaları da aktif yanardağlar arasındadır.
  Bölge 9 ile ayrılmıştır: Agrigento, Caltanissetta, Catania, Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Syracuse ve Trapani. Bölgenin merkezi Palermo şehridir. Bölgede bir Latin dili olan İtalyanca'nın Sicilyaca lehçesi konuşulur.
  İlk mafya ailesi Sicilya'da kurulmuştur ve MAFIA ismini koyan da Sicilya'dır. Mafyanın en meşhur olduğu köy Corleone'dir.
  İtalya'nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisidir.
  Yönetim
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Akdeniz bölgesi verimli toprakları, tarihi dokusu, mersin limanı ve deniz turizmine uygun olması nedeni ile önemli bir bölgemizdir. Akdeniz bölgesi Çok verimli topraklara sahiptir ülkemiz de muz sadece Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Tropikal bir iklime sahip olması verimliliği arttırmaktadır. Akdeniz de adalar da bulunmaktadır en büyük ada Sicilya adasıdır.
+ Yorum Gönder