+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Akdeniz bölgesi ile ilgili türkü ve hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akdeniz bölgesi ile ilgili türkü ve hikayesi
  akdeniz bölgesi ile ilgili türkü ve hikayesi gerekiyor bana Akdeniz bölgesi ve hikayeleri konusunda bilgi gerekiyor bana akdeniz bölgesi türküleri ve bu türkülerin hikayeleri konusunda bilgi verir misiniz. Bana bu konuda bilgi verebilirseiz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  akdeniz bölgesi ile ilgili türkü ve hikayesi  Akdeniz bölgesi ile ilgili türkü ve hikayesi hakkında bilgi

  Adana Ela Gözlü Nazlı Yari Türkü Hikayesi
  Adana Ela Gözlü Nazlı Yari Türkü Hikayesi
  Derleyen : Mazlum N. Kılıçkıran

  Çıkarttın allan kara bağladın
  Yüreğimi aşk oduna dağladın
  Bir yar için on beş sene ağladın
  Ey Ferrahi gül dedim de, gülmedin.

  Gönlü yaralı bir ozan Ferrahi. Dediği gibi bir yar uğruna yanıp yakılmakla geçmiş ömrü. 1934 yılında Ceyhan'ın Kıvrık köyünde doğmuş. Asıl adı Mehmet Ali Metin. Saz vurmaya küçük yaşlarda başlamış. Çevrenin sevilen bir genci olmuş Söz erliği, yanında çalıştığı ağanın kızına sevdalanmasıyla başlıyor. Ağa önceleri kızım Ferrahi'ye vermeye razı olu yor ama sonraları çevrenin dedikodularının etkisiyle bundan cayıyor.

  Türkülerinden de anlaşıldığı gibi ağa kızının adı Emine'dir. İki gönlün bir olması engellenince, alır başım çıkar sıladan. Başlar gurbet ellerde sazıyla çile doldurmaya. Bundan sonra Ferrahi'nin öyküsü daha da yanıktır. Otuz yaşlarındayken bir Aşık için en önemli şeyini, sesini kaybeder. Sazıyla kalır bir başına. Bir ara evlenir ve bir kızı olur. Adım Emine koyar. Küçük Emine beş yaşından sonra babasının sesi, soluğu olur. Baba çalar, küçük Emine söyler. 1960 doğumlu olan Emine'nin söyledikleri yalnızca babasının türküleri değildir. Daha o zamandan dağarında yüz elli türkü vardır. Böylece baba-kız geçim derdini birlikte yüklenir, birlikte paylaşırlar. Yurdumuzun çeşitli yörelerinde yapılan Aşıklar Bayramları'na katılırlar. Şimdi 1967 yılında Konya'da yapılan Aşıklar Bayramında Mihri Hatun ödülünü kazandıran türküsünün sözlerini sunuyoruz.

  Ela gözlü nazlı yari
  Görem dedim göremedim
  Boş kalmıştır kavil yeri
  Varam dedim varamadım.

  Gönlümün gülü nerede
  Engeller durmaz arada
  Emine'yle ben murada
  Erem dedim, eremedim.

  Şeker kaymak tatlı dili
  Kınalamış nazik eli
  Koynundaki gonca gülü
  Derem dedim, deremedim.

  Şahinim yok çıkam ava
  Ne yaptımsa aldım hava
  Kuşlar gibi ben bir yuva
  Kuram dedim kuramadım.

  Gel derdini bana anlat
  Ben kimlere edem minnet
  Dediler ki, bağın cennet
  Girem dedim, giremedim.

  Mehmet Ali asıl adım
  Ferrahi'yi pirle kodum
  Gurbet elden dönem dedim
  Duram dedim, duramadım.

  Kubbede kalan bir hoş seda diye boşuna dememişler. İşte Ferrahi'yi artık yaşatanlar da radyolarımız Halk Türküleri dağarında bulunan bu türküler oluyor. Çünkü Ferrahi'nin dolmak bilmeyen çilesi 1969 yılının 26 Nisan günü aramızdan ayrılmasıyla tükendi. Usta aşık ardında bir bir çok koşma, güzelleme gibi türküler bırakarak göçüp gitti. Son senelerinde iki Aşıklar Bayramı'na katılmıştı. Her ikisinde de kızı Emine'yle birlikte birincilik ödülü aldı. 1967 Yılında Konya'da <<Mihri Hatun>> türkü ödülünü, ertesi yıl da yine Konya'da Köroğlu ödülünü aldılar. Ferrahi'nin öyküsünü çok sevilen bir türküsünün şiiriyle erdiriyoruz.

  Ah neyleyim gönül senin elinden
  Her zaman ağlarım gülemem gayrı
  Ben bıktım usandım elin dilinden
  Terk ettim sılayı dönemem gayrı.

  Gönül ben sırrına eremedim ki
  Gonca, gonca güller deremedim ki
  Kaybeyledim (aneyledim) dostu göremedim ki
  Aylar yıllar geçse göremem gayrı.

  Ey Ferrahi, yandım yar ateşine
  Neler gelir gariplerin başına
  Ağlayarak geline mezar taşıma
  Uyanıp da sana gülemem gayrı.
 3. Ziyaretçi
  çok güzel çok sevdim a 4 kağıdına yazıp öğretmene götürdüm 100 verdi performansa laaa
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Akdeniz bölgesi türküleri arasında Adana Ela Gözlü Nazlı Yari Türküsü akdeniz bölgesine ait bir türküdür. Bu türkünün yazarı Ferrahi bir aşk uğruna yıllarca yanmıştır sevdiği kız başta kendini kabul etmiş daha sonra çevrenin dedikodularından dolayı vazgeçmiştir. Ferrahi sevdiği için yazdığı türkü ödül almış bir türküdür.

+ Yorum Gönder


akdeniz yöresi türküleri ve hikayeleri,  akdeniz bölgesine ait türkü ve hikayesi,  akdeniz bölgesine ait türküler ve hikayeleri,  akdeniz bölgesinin türküleri ve hikayeleri,  akdeniz yöresine ait türküler ve hikayeleri,  akdeniz bölgesi türküleri ve hikayeleri