+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda mardin ikliminin bitki örtüsü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  mardin ikliminin bitki örtüsü nedir








  Ödevim için bana çok acil mardin ikliminin bitki örtüsünü anlatan bir metin paylaşır mısınız? Umarım bana yardımcı olursunuz.Mardin iklim olarak nasıldır bitki örtüsü hangi türdür. Mardinin iklimi ve bitki örtüsü konusunda bana bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.







 2. Şemsihan
  Devamlı Üye





  mardin ikliminin bitki örtüsü nedir hakkında bilgi


  mardin-ikliminin-bitki-rt-s-nedir-hakk-nda-bilgi.jpg

  Mardin ilinin iklimi Kara iklimi ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi özelliğini gösterir. Yazlar sıcak ve kışlar soğuk geçer. Kar yağışlı gün sayısı 10 günü ve sıfırın altında gün sayısı 60 günü geçmez. Senenin 100 güne yakını 30°C’nin üstündedir. Senelik yağış ortalaması 713 mm’dir.

  Bitki örtüsü: İl topraklarında genel olarak “Bozkır” görünümü hâkimdir. Dağ yamaçları ve vâdilerde meşe ormanlarına rastlanır. Orman ve fundalık saha il topraklarının % 15’ini geçmez. Ekili ve dikili sahalar % 40, çayır ve mer’alar % 38’dir. Nusaybin ve Savur’da geniş kavaklık alanlar mevcuttur.




 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mardin türkiyenin 81 illerdirden biridi.r ve bu ilimzi türkiyenin güneydoğu anadolu blgesinde yer almaktadır. bu ilimizee ayrıca diller ve dinler şehride denilmektedir. bunun sebebi bu ilimzde hem türklerin hem arapların hem de kürtlerin bulunması. ayrıca bu ilimizde hristiyanlar ve müslümanlar beraber kardeşçe yıllardır yaşamaktadırlar.




+ Yorum Gönder