+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda bitlis ikliminin bitki örtüsü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  bitlis ikliminin bitki örtüsü nedir
  bitlisi ikliminin bitki örtüsü nedir bana kısaca anlatırsanız mutlu olurum? Bitlis hangi bölgede yer almaktadır. Bitlis nasıl bir şehirdir. Bana Bitlis ile ilgili bilgi vermeniz mümkün mü acaba? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  bitlis ikliminin bitki örtüsü nedir

  bitlis ikliminin bitki örtüsü nedir.jpg
  Kışlar erken gelir ve geç gider. Kar örtüsü nisan sonlarına kadar devam eder. Hava mayıs-ekim arası kuraktır. Denizlerden uzak ve deniz seviyesinden çok yüksek olduğu için kara iklimi hüküm sürer. Van Gölü sebebiyle kışları Erzurum ve Kars'a nazaran daha az soğuk geçer. Bol kar yağar. Yazları kısa sürer (150 gün) ve sıcaktır. İlin ısısı -19°C ile 36.8°C arasında seyreder. Yağış miktarı 958 mm'dir. Yağışın % 45'i kışın, % 31'i ilkbahar ve % 24'ü sonbahara aittir. Yağış, Akdeniz yağış rejimine çok benzer. Karların eriyişi yavaştır. Bunun için sel olmaz. Yağış miktarı yeterlidir. Fakat yazın içme suyu sıkıntısı çekilmektedir. Bitlis'in % 35'e yaklaşan kısmı ormanlarla kaplıdır. Türkiye'nin en yüksek ormanları bu ilimizdedir. Ormanların çoğu meşeliktir. Nemrut Dağının güney yamaçları ile krater göllerin iç yamaçları koruluk halinde ormanlarla kaplıdır. Ormanların bir kısmı da ardıçtan meydana gelmiştir. Nemrut Kraterinin iç yamaçlarındaki 2900 metredeki orman, Türkiye'nin en yüksek ormanıdır. Hizan, orman bakımından en zengin bölgedir. Dağlarda yabani meyve ağaçları ve kavak görülür. Bitlis'in %30'u çayır ve mer'a olup, % 20'ye yakın kısmı da ekime müsaittir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bitlis Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Bitlis doğu anadoluda bulunması nedeni ile kışları sert ve soğuk geçer. Kışlar diğer doğu anadolu bölgesine oranla daha kısa sürer. Bitlis yazları genelde ılık ve kurak geçirir. Bölgenin orman yönünden en zengin ilidir.
+ Yorum Gönder