+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda rize iklimi ve bitki örtüsü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  rize iklimi ve bitki örtüsü nedir
  rize iklimi ve bitki örtüsü nedir? Bana özetlerseniz memnun olurum? Rize hangi bölge içerisinde yer alır rize ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Rize konusun da bana bilgi verirseniz çok mutlu olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Rize iklimi ve bitki örtüsü nedir hakkında bilgi


  rize-iklimi-ve-bitki-rt-s-.jpeg
  İklimi: Rize ilinde, yazları ve kışları ılık, her mevsimi bol yağmurlu bir iklim hüküm sürer. Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesidir. Kıyıdan uzaklaşıp güneydeki dağlara gittikçe iklim sertleşir. Kafkas Dağları, Rize ilini soğuk kuzey rüzgârlarından korur. Yıllık yağış ortalaması merkez ilçede 2500 mm civârındadır. Yazın nemli kuzey rüzgârları bol yağmur getirir. Senenin 140 günü yağışlıdır. Senenin 10 günü 0°C’nin altında, sadece 3 günü 30°C’nin üstünde olur. Yıllık ısı ortalaması 15°C’dir (Merkez ilçede). Sıcaklık -6,9°C ile 37,9°C arasında seyreder.

  Bitki Örtüsü: Rize il topraklarının % 48’e yakını orman ve fundalıklarla kaplıdır. Ormanlar 2800 m yüksekliğe kadar bulunur. % 24’ü çayır ve mer’a, % 21’i ekili ve dikili alanlarla kaplıdır. Genel olarak Rize il toprakları çok çeşitli ve çok gür bir bitki örtüsüyle yemyeşildir.

  Rize il topraklarının 40.000 hektarı çay bahçeleridir. Çay, Rize’nin sembolüdür. Çayın dışında geniş fındık, mandalina, armut ve elma bahçeleri de vardır
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Rize Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Rize yazları ılık ve yağışlı geçirir. Kışları ise kar yağışlı ve soğuk geçirmektedir. Sürekli yağış alan bir il olması nedeni ile çok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. İklim olarak karadeniz iklimine sahip olan rize de ülkemiz de kullanılan çay üretimi yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder