+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda bolu iklimi ve bitki örtüsü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  bolu iklimi ve bitki örtüsü nedir
  bolu iklimi ve bitki örtüsünü kısaca anlatır mısın? Bolu hangi bölgede yer almaktadır bolunun biti örtüsü konusunda bana bilgi verir misiniz. Bolunun tarihi yapısında da bilgi verirseniz sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bolu iklimi hakkında bilgi


  bolu.jpg

  Bolu'nun iklimi deniz iklimi ile iç Anadolu'nun kara (bozkır) iklimi arasında bir geçiş alanıdır. Her iki iklimin tesiri de vardır. Karadeniz kenarındaki yerlerde yazlar serin ve kışlar ılık geçer. Yaz ve kış arasında fark azdır. İç kısımlarda ise yaz ve kış arasındaki sıcaklık farkı çok fazladır. Hatta gece ile gündüz arasında büyük ısı farkı vardır. Bu kısımda kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Sıcaklık, yaz ve kış aylarında + 39,4 °C ile -31,5°C arasında seyreder. Senelik yağış miktarı 535-1084 mm arasındadır. Yağışın üçte biri kış devresine aittir.

  Bolu'nun yarıdan fazlası ormanlıktır. Ormanların arazi içindeki oranı % 55'e yaklaşmaktadır. Ormanlar kestane, kayın, kavak, defne, ıhlamur, dışbudak, karaağaç, gürgen, meşe ve 1200 metreden sonra çam ağaçları ile çok zengin ağaç türlerine sahiptir. Topraklarının % 20'si ekili arazidir. Çayır ve mer'alar % 16'dır. İl topraklarının sadece % 10'u tarıma elverişli değildir. Bolu'da meyve ağaçları da çok fazladır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bolu karadeniz bölgesinde batı karadeniz bölümünde yer almaktadır boluda iklim olarak karadeniz iklimi hakimdir. Boluda aynı zamanda karasal iklimde etkilidir. Boluda kışlar sert ve kar yağışlı yazlar sıcak ve yağışlı geçer. Bolu bitki örtüsü bakımından çok zengin bir şehirdir.
+ Yorum Gönder