+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda ısparta iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ısparta iklim ve bitki örtüsü
  ısparta iklim ve bitki örtüsü hakkında kısaca bilgi verebilir misin? Isparta hangi bölge de yer alır Ispartanın toprakları verimli midir. Isparta da en çok ne yetiştirilmektedir. Bilgi verebilir misiniz acaba 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Isparta iklim ve bitki örtüsü nedir
  isparta-iklim-ve-bitki-rt-s-.jpg


  İklimi: Isparta’nın iklimi, Akdeniz bölgesi ile Orta Anadolu bölgesi iklimleri arasında bir geçiş özelliği gösterir.Yılın üçte birinde sıcaklık 0 derecenin altında seyreder.Kar yağışı azdır. Senelik yağış 445-620 mm arasında değişir.Genelde sıcaklık -17 derece ile +37 derece arasındadır.

  Bitki örtüsü: Isparta il topraklarının % 40’a yakını orman ve fundalıklardan, % 20’si çayır ve mer’alardan, % 16’sı ekili ve dikili arâzilerden, % 24’ü ise tarıma elverişsiz arâziden müteşekkildir. Ekime müsâit arâzinin mühim kısmı gül bahçeleri ile kaplıdır. Atabey ve Keçiborlu’da gül bahçeleri daha çoktur. Aksu Vâdisi ve Davraz eteklerinde meyve, zeytin ağaçları vardır. 1500 m yüksekliğe kadar olan yerlerde meşe ve katran, ardıç ve maki cinsi ağaçlar ve daha yükseklerde çeşitli çam ormanları bulunur.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Isparta Akdeniz bölgesinde yer alan bir ildir. Isparta Akdenizde olmasına rağmen daha çok İç anadoluda görülen kara iklimi etkisi altındadır. Ispartada kışlar genelde sert geçmektedir. Ispartada bol bol gül yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca bol çam ormanlarına sahiptir.
+ Yorum Gönder