+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda ırak iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ırak iklim ve bitki örtüsü
  ırak iklim ve bitki örtüsü anlatan bir metin paylaşabilir misin? Irak nasıl bir devlettir bana Irak devleti ile ilgili bilgi verebilir misiniz. Irak devletinde mevsimler nasıl geçer ve hangi bitkiler yetişir bilgilendirirseniz sevinirim 2. Asel
  Bayan Üye

  Irak iklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi
  irak-iklim-ve-bitki-rt-s-.jpg
  Irak’ta iklim kış-yaz mevsimleri ve güney-kuzey bölgeleri arasında büyük değişiklik gösterir.Yaz mevsimi güneyde uzun, sıcak ve kuraktır.Sıcaklık bölgede ortalama 46°C’yi bulur. Kuzeyde ise serince ve kısa sürer. Kış mevsimi ise güneyde kısa sürer ve serin geçer.Kuzey bölgelerde ise kış çok karlı ve uzundur. Bu bölgelerde kış aylarındaki sıcaklık ortalaması sıfırın altındadır. Yağış ise ülke genelinde kış aylarında olur.Mezopotamya’da senelik ortalaması 178 mm olan yağış, dağlık bögelerde 1016 mm’yi bulur.Yağışlar güneyde yağmur, kuzeyde kar şeklinde olur.Çöl bölgelerinde ise ancak dünya çapında büyük bir kış olduğu zamanlarda kısa süreli yağışlar tesbit edilmiştir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Irakta iklim bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Irakta güney kısın kurak geçerken kuzey tarafı daha soğuk ve yağışlı geçmektedir. Kışın güney tarafında yağmur yağarken kuzey tarafında kar yağışı görülmektedir.Irakta güney tarafında bozkırlar görülmektedir.
+ Yorum Gönder


ırak iklimi