+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda sivasın iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  sivasın iklim ve bitki örtüsü
  sivasın iklim ve bitki örtüsü nasıldır?Sivas hangi bölgede yer almaktadır. Sivasta mevsimler nasıl geçmektedir. Sivas hangi bölgede yer almaktadır. Sivas ilinin zenginlikleri nelerdir. Bana bilgi vermeniz mümkün mü? 2. Asel
  Bayan Üye

  Sivasın iklim ve bitki örtüsü hakkında
  sivas-n-iklim-ve-bitki-rt-s-hakk-nda.jpg

  İklim ve Bitki Örtüsü

  İklimi: İç Anadolu’nun kara iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Senelik yağış ortalaması 411 mm’dir. +30°C’nin üzerinde gün sayısı 30 günden az ve 0°C’nin altında gün sayısı 120’dir. 30 gün kar yağar, 70 gün toprak karla örtülüdür. Sıcaklık -30,4°C ile +38°C arasında seyreder.

  Bitki Örtüsü: Sivas’ın yayla ve platoları ilkbahar ve sonbaharda yemyeşil yazın ise bozkır görünümündedir. İl topraklarının % 11’i ormanlık ve fundalık, % 43’ü çayır ve mer’a, % 42’si ekili ve dikili alanlardır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Sivas iç anadolu bölgesinde doğu anadolu bölgesi sınırında yer alan bir ildir. Sivasın bazı ilçeleri doğu anadolu sınırları içerisinde yer almaktadır. Sivas ilinde kara iklimi hüküm sürdüğü için kışları çok sert ve kar yağışlı geçmektedir. Sivas ta yaz mevsimleri de sıcak ve kurak geçmektedir. Sivas ilinin bitki örtüsü bozkırdır. Sivas ili selçuklulardan kalma eserler ve kangal köpekleri ile ünlüdür.
+ Yorum Gönder