+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda zonguldak iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  zonguldak iklim ve bitki örtüsü
  Zonguldak iklim ve bitki örtüsü hakkında kısaca bilgi verebilir misin? Zonguldak hangi bölgede yer almaktadır. Zonguldak ilinde nasıl bir iklim hüküm sürer. Zonguldakta mevsimler nasıl geçer bana bilgi vermeniz mümkün mü acaba? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Zonguldak iklim ve bitki örtüsü nedir
  Zonguldak iklim ve bitki.jpg

  İklim: Zonguldak ilinde Karadeniz iklimi hüküm sürer. Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava akımlarına karşı açık olduğundan Doğu Karadeniz bölgesine nazaran kışlar daha soğuk geçer. Ortalama senelik yağış miktarı 1250 mm’dir. Her mevsim yağışlıdır. Kıyıdan içlere gidildikçe yağış azalır. Karadeniz’in en serin bölgesidir. Sıcaklık -8°C ile +40,5°C arasında seyreder.

  Bitki Örtüsü: Zonguldak ili bitki örtüsü bakımından çok zengin sayılır. İl topraklarının % 65’i orman ve fundalıklar, % 32’si ekili-dikili alanlar, % 3’ü çayır ve mer’alarla kaplıdır. Yüksek yerlerdeki ormanlar iğne yapraklı, daha alçaklardaki ormanlar ise yayvan yapraklı ağaçlardır. Kuzeydeki ormanlarda kayın, güneydeki ormanlarda ise köknar, karaçam, kayın ve meşe çoğunluktadır. Ormanaltı bitkileri ise kızılcık, alıç, ahlat, üvez, çayır otları, sarmaşık, çalısüpürgesi, ormangülü, kuş üvezi, eğreltiotları, fındık, ısırgan, karayemiş, çoban püskülü ve böğürtlen olarak çok zengin bir ormanaltı bitki örtüsüne sâhiptir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Zonguldak karadeniz bölgesi içerisinde batı karadeniz bölümünde yer almaktadır. Zonguldakta batı karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Zonguldakta kışlar kar yağışlı ve soğuk yazlar ise sıcak ve yağışlı geçmektedir. Zonguldak ta ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanır ayrıca taş kömürü de şehrin geçim kaynakları arsında yerini almaktadır.
+ Yorum Gönder