+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda burdurun iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  burdurun iklim ve bitki örtüsü
  burdurun iklim ve bitki örtüsünü anlatan bir yazı paylaşırsanız mutlu olurum. Burdur hangi bölgede yer almaktadır. Burdur nasıl bir iklime sahiptir. Bana Burdur ile ilgili bilgi verebilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Burdurun iklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi
  burdurun-iklim-ve-bitki-rt-s-.jpg

  İklim ve Bitki Örtüsü

  Burdur’da kara iklimi hüküm sürer. Yüksek dağlar, bölgeyi Akdeniz ikliminden ayırır. Yazlar sıcak, kışları çok soğuk geçer. Sıcaklık -16,7°C ile +39,6°C arasında seyreder. Senelik yağış ortalaması 443 milimetredir. Güneyde bu miktar fazlalaşır. Yağış kışın fazladır. Ovalar, ekili arâzi, sebze, bol meyve ağaçları ve gül bahçeleri ile süslüdür.

  Burdur ilinin % 20’si hiçbir ekime elverişli değildir. Geri kalan % 80 arâzinin, % 35’e yakını ormanlık, % 35’e yakını ekili ve dikili arâzi ve % 10’u çayır ve mer’adır. Ormanlar ova ve gölleri çevreleyen dağların üzerindedir. Ormanlarda karaçam, kızılçam, katran, meşe, ardıç, köknar, sedir ve akçam ağaçları bulunur.

  Ormanlarda, sayıları gün geçtikçe azalan karaca, vaşak, karakulak, yaban kedisi, saz kedisi yaşamaktadır. Tavşan, porsuk, kurt, tilki, çakal ve domuz gibi yabânî hayvanlar da bulunmaktadır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Burdur Akdeniz bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Burdur da kara iklimi hakimdir Burdur da bulunan dağlar Akdeniz ikliminin yaşanmasını önlemektedir. Burdurda kışlar sert ve soğuk geçmektedir. Yazlar ise kurak ve sıcak geçmektedir. Burdurda pek çok hayvan türü bulunmaktadır. Burdurda ekili alanlar çok azdır.
+ Yorum Gönder