+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda nijerya iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  nijerya iklim ve bitki örtüsü
  nijerya iklim ve bitki örtüsünü kısaca anlatabilir misin. Nijerya hangi kıtada yer alır nijeryada hangi iklimler hakimdir bu iklimlerin özellikleri nedir bana Nijerya konusunda bilgi gerekiyor beni bilgilendirirseniz memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  nijerya iklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi


  İklimi ve bitki örtüsü: Nijerya'nın iklimi çok farklıdır. Yazın Muson Asyası'nda olduğu gibi denizden karaya doğru sıcak ve nemli rügâr eser. Kışın Sahra'dan gelen kuru rüzgârlar hâkim olur. Nijer ve Benue vadileri ile kıyı kuşağında nemli tropikal iklim etkilidir. Yıl içinde sıcaklık değişmesi azdır.
  nijerya iklim ve bitki örtüsü.jpg
  Lagos'ta ortalama sıcaklık, Ocak ayında 27,2°C ve Temmuzda 25°C'dir. İç kısımlara doğru geçildiğinde karasal iklimin etkisi görülür. Kuzeydeki sahalarda yaz ile kış arasında sıcaklık farkı artar.


  Yağış miktarı çok fazla olup Nijer deltasında 3800 mm'ye yaklaşır. Yağışların büyük bölümü Haziran-Eylül arasında düşer. Kış mevsimi kurak geçer.
  Nijer deltasında ve lagünlerde mangrov ormanları yaygındır. Buna karşılık güneydeki ovalarda yağmur ormanları görülür.

  Burada kahve ve kauçuk ağaçları yetişir. Kuzeydeki sahalarda savanlar yer alır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Nijeryada tropikal iklimler hakimdir. Nijerya asyada olması nedeni ile yazları muson iklimi hakim olurken kış mevsiminde sahra üzerinden gelen soğuk rüzgarlar görülür. Nijeryada yaz ve kış mevsimi sıcaklık farkı azdır. Nijeryanın iç kısımlarında karasal iklim hüküm sürmektedir. Nijeryada kışlar kurak yazlar ise yağışlı geçmektedir.
+ Yorum Gönder


nijeryanın iklimi,  nijerya bitki örtüsü,  nijerya nın iklimi,  nijerya iklim ve bitki örtüsü,  nijeryanın iklimi ve bitki örtüsü,  nijerya iklimi