+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Bingöl İklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bingöl İklim ve bitki örtüsü
  Bingöl İklim ve bitki örtüsü hakkında çok kısa bir bilgi verebilir misin? Bingöl hangi bölgededir. Bingöl nasıl özelliklere sahip bir ildir Bingölün toprakları verimli midir ve ekonomisi neye dayanır bilgi verebilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Bingöl İklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi

  Bingöl İklim ve bitki örtüsü.jpg
  İklim ve Bitki Örtüsü

  Bingöl'de sert kara iklimi hüküm sürer. Kışlar uzun sürer. Kar yağışı bol ve kar kalınlığı 3-4 metreyi bulur. İl merkezinde kışın ortalama ısı -9°, yazın + 39° olur. Yağış miktarı 900 milimetreyi geçer. Senenin üçte biri karla kaplıdır. Yazları sıcak ve kuraktır. Kışın kar, ilkbahar ve sonbaharda bol yağmur yağar.

  Bol kar ve yağmur yağışı olan Bingöl'ün her yanı, ilkbaharda yemyeşil bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Yüzölçümünün % 15'i ormanlarla, % 70'i ise çayır ve mer'alarla kaplıdır. Bilhassa akarsuların vadileri çok güzel ve yemyeşildir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bingöl doğu anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Bingöl de sert karasal iklim hüküm sürer. Bingöl de kışlar yağışlı geçer ve genelde uzun sürer. Bölgenin üç mevsimi kar yağışlı geçirmesi nedeni ile ekonomisini hayvancılığa yönlendirmiştir.
+ Yorum Gönder