+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Çankırı İklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çankırı İklim ve bitki örtüsü
  Çankırı İklim ve bitki örtüsü nasıldır? kısaca bilgilendiril misin? Çankırı hangi bölgede yer almaktadır. Çankırının yüz ölçümü ne kadardır. Çankırı kaç tane ilçesi vardır bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Çankırı İklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi

  Çankırı İklim ve bitki örtüsü.jpg
  İklim ve Bitki Örtüsü

  Orta Anadolu (kara) ikliminin husûsiyetleri tamâmen görülür. Kışları sert (soğuk), yazlar sıcak ve kurak geçer. Yağışlar kışın kar şeklinde olur, senelik yağış miktarı 397-410 milimetredir. Sıcaklık ise +41,8°C ile -25°C arasında seyreder.

  İlin düz olan güney kısmı tamâmen çıplaktır. Kuzeyindeki dağlar kısmen ormanlıktır. Vâdiler kavak ve söğüt ağaçları ile örtülüdür. Akarsu civârları meyve ağaçları ve bağlarla örtülüdür. Arâzinin % 18’i ormanlık, % 35’i çayır ve mer’a, % 35’i ekili arâzidir. Ormanlarda; çam, köknar, meşe ve ardıç ağaçları vardır. Kurt, tilki, tavşan ve sincap gibi yabânî av hayvanları bulunur.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çankırıda karasal iklim görülmektedir. Çankırıda kışlar soğuk ve yağışlı yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Çankırı iç anadolu bölgesinde yer almaktadır. Çankırının ilçeleri karadeniz bölgesinde yer almaktadır.
+ Yorum Gönder