+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Çorum iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çorum iklim ve bitki örtüsü
  Çorum iklim ve bitki örtüsü ilgili bilgi veriniz? Çorum hangi bölgededir? Çorumda hangi iklim görülmektedir. Çorumun ekonomisi neye dayanmaktadır. Çorumun en meşhur olan şeyi nedir. 2. Asel
  Bayan Üye

  Çorum iklim ve bitki örtüsü hakkında


  Çorum iklim ve bitki örtüsü.jpg
  İklim ve Bitki Örtüsü

  Çorum, Karadeniz ikliminden İç Anadolu iklimine geçiş yeri üzerinde yer alır. Genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. İlkbaharı kısa, sonbaharı uzun geçen Çorum ilinde en sıcak ayları temmuz-ağustos, en soğuk ayları ocak-şubattır. Kuzeyden güneye doğru gidildikçe iklim sertleşir. En fazla yağış mayıs ayında düşer. Yıllık ortalama nisbî nem oranı % 65’tir. Kar yağışları, genellikle kasım-nisan ayları arasında olur. Genellikle kara iklimi hüküm sürer. Sıcaklık +39,4 ile -25,6°C arasında seyreder. 30 senelik yağış ortalaması 395 milimetredir.

  Tabiî bitki örtüsü açısından çok fakirdir. İç Anadolu ikliminin hüküm sürdüğü Çorum ilinde, iklime paralel olarak step bitki topluluklarına rastlanır. Yüzyıllardır kesilmesi sebebiyle çok küçük bir alan ormanlarla kaplıdır. Boş bulunan orman alanlarında hızlı bir şekilde ağaçlandırma çalışmaları sürdürülmektedir. Çorum ilinin % 9’u ormanlıktır. Tarım yapılmayan arâzi % 2 olmasına rağmen, yazları sıcak ve kurak geçmesi sebebiyle yeşillik bilhassa yaz ve sonbaharda görülmez.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çorum karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Çorumda karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Çorun ilinde ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Çorumda leblebi üretimi çok fazla yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder