+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Edirne iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Edirne iklim ve bitki örtüsü
  Edirne iklimi ve bitki örtüsü ilgili tazı varsa yayınlayabilir misin? Edirne hangi bölge içerisinde yer almaktadır. Edirne de mevsimler nasıl geçer bana Edirne ile ilgili bilgi vermeniz mümkün mü acaba ? 2. Asel
  Bayan Üye

  Edirne iklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi

  Edirne iklim ve bitki örtüsü.jpg
  İklim ve Bitki Örtüsü

  Edirne ilinde çeşitli iklim tipleri görülür.Toprakları fazla engebeli olmadığı ve denize kıyısı olduğu halde Balkanların şiddetli kara iklimi hüküm sürer. Ayrıca Akdeniz’in ılık ve yağışlı iklimi ile bâzan Karadeniz iklimi görülür. Balkan yarımadası, Orta Avrupa, Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Marmara denizinin tesiri altındadır. Ergene havzasında kara iklimi hüküm sürer. Kışlar sert ve kar yağışlı, yazlar sıcak geçer.Senelik ortalama yağış miktarı 597 milimetredir.

  Topraklarının % 57’sinde tarım yapılır. % 14’ü çayır ve mer’alıktır. Orman ve fundalıklar %25’tir. Ekime müsâit olmayan arâzi % 4’tür. Trakya’nın en verimli topraklarıdır. Ergene Havzası, bozkır görünümündedir. Ormanlarında meşe, kızılçam ve karaçam ağaçları çoğunluktadır. Koru Dağları ile Saros Körfezi arasında kalan kısım makiliktir. Edirne nemli ve rüzgârlıdır. Rüzgârlar buharlaşmayı önler. Bu ise bitki örtüsünün çeşitli olmasını temin eder.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Edirne Marmara bölgesinde yer almaktadır. Edirne ili balkanlar ile sınır durumunda olan bir ilimizdir. Edirne ili bulunduğu konum nedeni ile iklim çeşitliliği göstermektedir. Edirne ilinde en çok balkanların sert karasal iklimi görülmektedir. Edirne de ekili dikili alanlara oldukça geniş alanları kaplamaktadır.
+ Yorum Gönder