+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda imge nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  imge nedir özellikleri nelerdir
  imge nedir özellikleri nelerdir? kısaca anlatır mısınız? İmge ne anlama gelmektedir. İmge nasıl kullanılmaktadır. İmgenin kullanılmasın da ki amaç nedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  imge nedir hakkında bilgi

  imge: yazınsal ürünlerde, özellikle de şiirde dile getirilmek isteneni daha canlı, daha etkili, duyumsanabilir, göz önüne getirilebilir bir biçimde anlatmak için, onunla başka şeyler arasında bağlantı kurularak zihinde canlandırılan yeni biçimler, imge olarak adlandırılır. imge, dış dünyadan alınan öğelerle oluşturulur. dış dünyanın, duyumsamaların ve izlenimlerin zihinde görüntüye dönüşmesi, resimsel bir değer kazanmasıdır.


  imge-nedir-hakk-nda-bilgi.jpg
  imge: sanatçılarını düş güçleri ile yarattıkları, duygu ve düşüncelerle ilgili kavramları da içeren, aynı zamanda simgesel nitelik gösteren zihinsel görüntü.

  imgelem: 1. önceden görülmüş varlıkların, yaşanmış olayların zihinde canlandırılması. 2. yeni varlıklar, olaylar yaratılması, konular bulunması.

  imgesel: 1. imge ve imgeleme ile ilgili. 2. bir sözcüğün genel kullanımının dışında kalan ancak imge gücü ile kavranabilen anlamı.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  İmge yazı türlerinde kullanılmaktadır. İmge genelde şiirlerde çok kullanılır imgenin kullanılmasındaki amaç duyguyu yaşatmaktır. İmge genelde insana hissi yaşatmak için kullanılır örneğin limon dediğimizde ağzınızın kenarlarının sulanması gibi imgeleme bu şekilde hissettirme amacı ile kullanılır.
+ Yorum Gönder


imge nedir,  şiirde imge nedir,  imgenin özellikleri nelerdir