+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ay nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ay nedir özellikleri nelerdir
  ay nedir özellikleri nelerdir bana ay konusunda çok acil bilgi gerekiyor ay nasıl özelliklere sahiptir. Ay ışığını nereden alır bana ay konusunda bilgi verebilir seniz çok memnun olurum acil olursa çok sevinirim şimdiden vereceğiniz bilgiler ,için teşekkür ederim . 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  ay nedir özellikleri nelerdir

  ay nedir hakkında bilgi

  Ay dünyamızın 1/50'si kadardır. Bu sebeple Ay'da yerçekimi azdır(dünyadakinin 1/6'sı kadardır)
  Ayda Atmosfer yoktur Bunun sonucunda
  Hava ve su yoktur
  Meteorolojik olay (iklim) görülmez
  Meteorlar doğrudan ay yüzeyine düşer Sonuçta büyük krater çukurlukları oluşmuştur
  Günlük sıcaklık farkı fazladır Bu sebeple mekanik çözülme fazladır
  Canlı hayatı yoktur
  İç ısısını kaybetmiştir Bundan dolayı volkanik olay görülmez

  Ay günü
  Dünyadaki herhangi bir meridyenin ard arda iki kez Ay'ın karşısından geçinceye kadar geçen süredir. Bu süre 24 saat 50 dakikadır.

  Güneş Günü 24 Saattir
  Ay günü ile güneş günü arasındaki zaman farkından dolayı bir yerde Ay her gün bir önceki güne göre daha geç gözlenir ve gel-git olayı daha geç oluşur.

  Ay'ın aydınlık yüzünün dünyadan görünüşünde bir ay boyunca meydana gelen değişikliklerdir. Yeniay ve dolunay evrelerinde büyük gel-git yaşanır. Sebebi dünya ay ve güneşin aynı doğrultuda olmasıdır. İlk ve son dördünde ise küçük gel-git yaşanır.

  Güneş tutulması Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir. Tutulmanın olabilmesi için Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesiyle Dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesişim yerlerini belirleyen düğüm noktalarında veya bu noktalar civarında (Yeniay safhasında) bulunması gerekir.

  Bilindiği üzere bir yıl içerisinde Ay Dünya etrafında 12 kez dolanır. Dolayısıyla eğer Ay'ın yörünge düzlemi Dünya'nınkiyle çakışık olsaydı bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ay'ın ve Dünya'nın yörüngeleri arasında 5°'lik bir açı vardır. Yörüngelerdeki bu konum nedeniyle Güneş Ay ve Dünya'ın aynı çizgi üzerinde olmaları çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşması engellenmiş olur. Nitekim bir yılda en az iki en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir. Bu tutulmaların da az bir bölümü Tam Güneş Tutulması'dır. Ayrıca Tam Güneş Tutulması Dünya üzerinde tam gölgenin düştüğü çok dar bir bölgeden izlenebilir. Bu da Tam Güneş Tutulması'nın belli bir bölgeden görülme sıklığını çok azaltır. Örneğin 11 Ağustos 1999'dakinden sonra ilk Tam Güneş Tutulması 21 Haziran 2001 tarihinde oldu ve Türkiye'den izlenemedi. Yurdumuzdan izlenebilecek bir sonraki Tam Güneş Tutulması ancak 29 Mart 2006'da gerçekleşecek .

  Ay dünya etrafındaki yörüngesini tamamlarken dünyanın güneş ve ay arasında kalmasına neden olabilir. Bu durumda ay yüzeyine düşen güneş ışınları dünya tarafından engellenmiş olur. Karanlıkta kalan ay kısa süreli de olsa dünyadan gözlenemez bu olaya ay tutulması adı verilir. Bulutsuz bir gecede çıplak gözle rahatlıkla fark edilebilen bu olay güneş tutulmasına göre dünya yüzeyinde daha geniş bir alandan gözlenebilir. Ay tutulmasının dünya yüzeyinden gözlenebildiği alan dünyanın yarısından 24º kadar fazladır.

  Ay'ın Özellikleri
  Ay diğer gezegenler gibi rotar yapmaz. Onun kendine özel halleri vardır. Bir turu esnasında yeni ay ve dolunay zamanları vardır. Yeni ay olduğu burcun karşıtında 14 gün sonra dolunay olur.

  Yeni Ay
  (İlk yarı dolunaya kadar)
  Enerji potansiyelinin pozitif olarak arttığı verimli bir zamandır. Bu dönemde hastalıklar kolay şifa bulur. Damarlarda kan çoğalır canlıların vücudu güçlenir. Hücre artışı çoğalır. Dikilen bitkiler iyi gelişir. Kekler börekler iyi kabarır ve lezzetli olur. Bu süreçte başlanan işler iyi gider verimli olur. Ayrıca insanların zekaları artar. Vücudumuzun bioritmi ile de ilgilidir. Duygu potansiyelimiz güçlenir. Bu yönden kendimizi iyi hissederiz.
  Avlanan hayvanlar daha rahat muhafaza edilebildiği için avcılar genellikle yeni ay dönemlerini tercih ederler.

  Dolunay
  Enerji potansiyeli çok yüksektir fakat bu kez negatif yönde. Ay'ın insan üzerindeki güçlü çekim kuvveti vücuttaki sıvı miktarının çoğalmasına yol açar. Bu durum bedensel ve ruhsal değişikliklere zemin hazırlar.

  Duygu taşkınlıkları kavgalar cinayetler çoğalır. Yangın çıkmasında tecavüz olaylarında artış görülür. İntiharların çoğu bu dönemde gerçekleşir. Kanamalar artar. Bu zamanda yapılan ameliyatlar çok kanamalı olur. Hastalıkların iyileşmesi uzar.

  Ayın ikinci yarısında damarlardaki kan azalır büyüme ve gelişme yavaşlar. Hasta olanların bedenleri zayıflayacağından şikayetler artar. İnsan zekasında düşüş görülür. Bu dönemde dikilen bitkiler ya kurur veya büyümesi yavaş olur.Dolunay zamanları saç tırnak sakal kesmek için uygun zamanlardır.

  Ay Tutulması
  Özel bir durumdur. Bulunduğu burç ve evle ilgili konularda değişiklik getirir. Bir yıldızla kavuşum veya zıt durumda ise önemlidir.

  Hangi burçta tutulmuşsa o burçtan olan kişiler üzerinde etkili olur. Mutlaka sıkıntı getirdiği söylenemez. Ancak yeniliklere ve değişikliğe kapalı olanları zorlar
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Ay’ın Özellikleri
  Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur. Güneş Sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur.
  Ay’ın Genel Özellikleri
  Dünya’nın uydusu ve ona en yakın gök cismi Ay’dır. Büyüklük itibariyle Dünya’nın 1/50 si kadardır. Ay’da hava, su, volkanik hareketler yoktur. Dolayısıyla ölü bir gök cismidir. Hava olmadığı için meteorolojik olaylar da gözlenmez.
  Ay’ın sadece bir yüzünü görebiliriz. Öteki yüzü Dünya’dan görülmez. Bu ilginç durumun sebebi , ayın kendi ekseni etrafında hareket süresinin, Dünya çevresindeki hareket süresine eşit olmasıdır.
  Ay, Dünya çevresinde dönerken yeni ay durumuna geçmesi için geçen süre 28 gün 13 saattir. Bizim bir gün dediğimiz süre, Güneş’e göre ayarlanmıştır. Buna göre güneş günü denir. Bir de ay günü vardır ki bunun süresi 24 saat 50 dakikadır. Ay gününün 50 dakika daha uzun olması; Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki bir günlük dönüşü sırsında, Ay’ın da Dünya etrafında dolanmaya devam etmesidir. Bu nedenle Ay ile aynı hizada bulunan bir noktanın, yeniden Ay’ın hizasına gelebilmesi için 24 saat 50 dakika gerekmektedir. Bazı Arap ülkeleri zaman ayarlamasında ay gününü kullanırlar. Bu sebeple Arabi aylara göre yıl, Güneş’e göre ayarlanan yıldan 10-11 gün daha kısadır.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ay dünyamızın uydusudur. Ay dünyaya göre daha küçük olması nedeni ile yer çekimi düşüktür. Ayda hava, su ve iklim yoktur. Ayda günlük sıcaklık farkı fazladır. Ayda canlı yaşamamaktadır. Ayın insanların ruhsal durumları üzerinde etkiler vardır. Ay güneş sistemi içerisinde beşinci uydudur.

+ Yorum Gönder