+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda ardıç ağacının özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ardıç ağacının özellikleri nelerdir
  ardıç ağacının özellikleri nelerdir ardıç ağacı hakkında açıklayıcı bilgi varsa paylaşmanızı istiyorum? Ardıç ağacı hangi bölgelerde yetişir, Ardıç ağacı uzun ömürlü bir ağaç mıdır kışın yaprak döker mi bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  ardıç ağacının özellikleri nelerdir

  Kışın yapraklarını dökmeyen daimi yeşil ağaçlardan. Yaprakları küçük pulsu veya iğne şeklinde olup 1-2 cm uzunluğundadır. Bir evcikli veya iki evcikli bitkilerdir. Ardıç yemişi diye anılan kozalakları dişi ağaçlar üzerinde bulunur. Ardıç türleri kozalaklarının büyüklüğüne, rengine ve özellikle her kozalağın içinde bulunan tohumlarının sayısına göre birbirinden ayırt edilir.
  ardıç ağacının özellikleri.jpg
  Çeşitleri ve kullanıldığı yerler: Sıcak iklimlerde ve korunmuş alanlarda ağaç gibi büyümesine karşılık, soğuk bölgelerde çalı manzarasındadırlar. Genel olarak odunu yumuşak ve dayanıklıdır. Kurşun kalem yapılır. Kerestesi de demiryolu traversi olarak kullanılır.

  Bütün Kuzey Yarımküre’de yetişen 60 türü vardır. Memleketimizde 8 ardıç türü yetişmekte olup önemlileri şunlardır:

  Katran ardıcı (Juniperus oxycedrus): Trakya ve Anadolu’da yaygındır. Çalı veya küçük bir ağaç şeklindedir. Yaprakları üçlü ve batıcıdır. Kozalakları kırmızımsı olup iki tohumludur. Dallarından elde edilen katranı cilt hastalıklarında kullanılır.

  Adi ardıç (Juniperus communis): Memleketimizde Trakya bölgesinde tesadüf edilen çalımsı veya küçük ağaçlardandır, yaprakları batıcıdır. Kozalakları mavimsi siyah renkli, üç tohumludur. İdrar söktürücü olarak kullanılır.

  Bodur ardıç (Juniperus nana): Memleketimiz dağlarında, özellikle Kuzey Anadolu dağlarında geniş topluluklar meydana getirir. Kozalakları mavimsi siyah renklidir. Yenir ve idrar söktürücü özelliktedir.

  Kokar ardıç (Juniperus foetidissima): Doğu Akdeniz Bölgesi ağacıdır. Memleketimizin dağlık yerlerinde yetişir. Sürgünleri dört köşeli, kozalakları mavimsi siyah renkli, 1-2 tohumludur. Yapraklar ezildiği zaman fena kokular çıkarır.

  Yüksek ardıç (Juniperus excelsa): Memleketimizin dağlık bölgelerinde yetişir. Sürgünleri dört köşeli değildir. Kozalakları mavimsi siyah renkli, 4-6 tohumludur.

  Finike ardıcı (Juniperus phoenicea): Batı ve Güney Anadolu’da yetişen çalımsı, bodur ağaçlardandır. Kozalakları kızılımsı kahverengi, 4-9 tohumludur.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ardıç ağaçları ılık yerlerde ağaç görünümündeyken soğuk iklimlerde daha çok çalı görünümündedir. Ardıç ağaçlarının kerestesi çok yumuşak olduğu için kurşun kalem üretiminde kullanılmaktadır. Ardıç ağaçları kış mevsiminde yapraklarını dökmez genelde 1/2 metreye kadar uzar. Dişi olan türlerinde kozalak oluşur.
+ Yorum Gönder


katran ağaçmıdır