+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda çavdar nedir nerede yetişir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  çavdar nedir nerede yetişir özellikleri nelerdir
  çavdar nedir nerede yetişir özellikleri hakkında bilgi verebilir misin? Çavdar nasıl yetiştirilir hangi bölgelerde yetişir yetişmesi için nelerin yapılması gerekmektedir bene bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  çavdar nedir hakkında bilgi
  çavdar nedir hakkında bilgi.jpg
  Finlandiyalıların yılda kişi başına yaklaşık 50 kilo ekmek ediklerini ve bunların üçte birinin çavdardan yapıldığını biliyor muydunuz?
  Çavdarın Hikâyesi Nedir?
  Çavdar buğday ve arpayla yakından alakalı sandan kahverengiye ve hakiye kadar renkleri olan bir tahıldır. Çavdar çavdar ekmeğinin esas malzemesidir
  Çavdarın glüteni buğdaydan daha esnektir; bu da çavdardan yapılan ekmeklerin daha sıkı ve yoğun olmasını sağlar. Çavdar bütün, yarma, un ya da topak olarak bulunabilir.
  Çavdarın Tarihi
  Çavdar muhtemelen güneybatı Asya da ilk kez vahşi olarak buğday ve arpa tarlaları arasında yetişmiştir. Sonunda ilk ekiminin M.O 400′de Almanya da yapıldığı çavdar kuzey ve doğu Avrupa’ya yolunu açmıştır. Çavdar doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerinde hala başlıca ürün olaraktüketilmektedir.
  Çavdar Nerede Yetişir?


  Çavdar

  Dünyadaki çavdar yetiştiriciliğinin neredeyse yüzde 95′i Ural Dağları ve İskandinav Denizi arasındaki bölgededir. Çavdar üretiminin zirvesinde Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya, Polonya, Türkiye ve Almanya bulunmaktadır.
  Neden Çavdar Yemeliyim?
  Bütün çavdarlar B vitamini, E vitamini, kalsiyum, magnezyum,fosfor, potasyum, demir, çinko ve folat gibi birçok önemli vitaminler ve mineraller içermektedir. Çavdarda bulunan çözülemez lifler diğer tahıl mahsullerine oranla kanser ve kalp koruyuculuğu sunan daha fazla yüksek lignan yoğunluğuna sahiptir.
  Çavdar tahılı yerlisi olduğu eyalette uzun süre enerji destekleyici olarak kullanılmıştır.
  Sindirim: Bir araştırmaya göre çavdardaki lif buğdaydakinden bağırsak gelişimi açısından daha etkilidir.
  Göğüs Kanseri: 194 göğüs kanseri hastasını ve 208 kontrol deneğini kapsayan bir Finlandiya araştırması yüksek enterolactone serum seviyesinin yüksek çavdar alımıyla ilgili olduğunu ve bununda göğüs kanseri riski ile ters orantılı olduğunu saptamıştır.
  Dolaşım Sistemi: 1989′dan 2000′e kadar 3588 yaşlı erkek ve kadın uzun süreli sağlık araştırmasında yer almıştır Veriler arasında çavdar ekmeğinin diğer koyu ekmeklerle beraber tüketim belirtilerinin dolaşım sistemi hastalık riskini azalttığı bulunmaktadır.
  Tümörler: Bir hücre çizgisi çalışması çavdardaki fotoestrojen ve îıgnan özlerinin kanser hücrelerinin çoğalmasını önemli ölçüde engellediğini göstermiştir.
  Prostat Kanseri: Prostat kanseri gelişimi olan fareler çavdar kepeği ile beslenmişlerdir. Beslenen farelerde hücre ölümü yüzde otuzun üzerinde artmıştır ve tümör hücrelerinde yüzde yirmi üzerinde azalma gözlemlenmiştir.
  Kolon Kanseri: Bir başka fare araştırmasına göre kolon kanserli farelerin 12 ile 31 hafta süreyle dengeli yüksek yağ diyetine ek olarak çavdar kepeği tüketimleri tümör sayılarını önemli ölçüde azaltmıştır.
  Safra Taşı: Bir hamster çalışması diyetlerine ek olarak eklenen çavdar kepeğinin sık sık oluşan safra taşlarını azalttığım saptamıştır.
  Seçim Ve Saklama:
  • Küf belirtileri olan çavdardan kaçının.
  • Eğer ekmek alıyorsanız çavdarın en hâkim olan malzeme olduğunu anlamak için içerik listesinin yazdığı etiketi okuyun.
  • Birkaç ay dayanabilmesi için hava geçirmez kabm içinde karanlık, kuru ve soğuk yerlerde, tercihen buzdolabında, saklayın.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çavdar buğday ve arpa gillerden bir tahıldır. Çavdar daha çok un olarak kullanılmaktadır ve ekmek yapımında kullanılmaktadır. Çavdarın birden çok rengi bulunmaktadır. Çavdar ilk olarak asyada yetiştirilmiş oradan avrupaya yayılmıştır. Çavdar ekmeği pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Kilo problemleri olanlar çavdar ekmeği tüketerek daha kolay zayıflayabilirler.
+ Yorum Gönder