+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda realizm nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  realizm nedir özellikleri nelerdir
  realizm nedir özellikleri nelerdir? kısaca anlatırsanız memnun olurum Realizm konusunda bana bilgi gerekmektedir bana reazlim konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim. Realiz nedir bana acil bilgi verirseniz çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  realizm nedir hakkında bilgi

  realizm nedir.jpg
  Edebiyatta Realizmin Özellikleri
  1. Realist Sanatçılar, anlattıklarında gözleme ve belgeye dayanır. Yazarlar bilgiyi anket yöntemiyle toplamış*lar, sonradan yapıtlarında kullanacakları malzemeyi günlük gözlemler olarak not etmişlerdir.
  2 .Realist sanatçılar, yapıtlarda kendi kişiliklerini gizlemişler, toplumu ve insanı bilim adamı nesnelliğiyle, iyi-kötü, güzel-çirkin demeden yansıtmışlardır.
  3. Realizm Konuları gerçek yaşamdan alındığından, ola*ğanüstü oiay ve kişilere yer verilmez. Olay ve kişi*ler, günlük yaşamda yaşanma ya da görülme olası*lığı olan nitelikler taşır. Bunlar yapıtlarda ayna ya da fotoğrafçı gerçekçiliği ile yansıtılır.
  4. İnsanlar, yaşadıkları çevreyle birlikte ele alınmıştır. İnsan kişiliğinin oluşumunda çevrenin etkisi ve önemi belirtilmiştir. Doğa ve insan betim*lemeleri ölçülüdür. Süs olsun diye yapılmamıştır.
  5. Realist sanatçılar,”sanat için sanat” anlayışı*na sahiptir. Sanatı ve edebiyatı toplumu değiştirme, eğitim ve mücadele aracı olarak görmediler.
  6. Realist yapıtlarda açık, yapmacıksız, söz sa*natlarından uzak bir üslup kullanılmıştır. Sanatçılar biçim ve güzelliğine, kusursuzluğuna önem vermiş*lerdir,
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Reazlizm gerçekçilik anlamına gelmektedir Realizm sanatta yada nerede kullanılıyorsa kullanılsın gerçekleri anlatma amacı ile kullanılmaktadır. Reazlizm konuları işlendiğinde her şey gerçek olmak zorundadır
+ Yorum Gönder