+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda cisim nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  cisim nedir özellikleri nelerdir
  cisim nedir özelliklerini paylaşabilir misin? Cisimler nelerdir ve hangi amaç ile kullanılırlar cisimlerin isimleri nasıl yazılır cisimlerin isimleri özel midir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Cisim nedir özellikleri nedir


  cisim-nedir.jpg


  Çevremizde bulunan ağaç , taş , toprak su , kağıt , kalem ve bunun gibi varlıklar madde olarak adlandırılır. Bizler bu maddelerin varlığını duyu organlarımızla hissederiz. Hacmi ve kütlesi olan her varlığa madde denir . Maddelerin şekil almış haline ise cisim adı verilir. Madde ve cisim arasındaki farklılığı şu örnekle daha iyi açıklayabiliriz. Cam , gümüş ve bakır gibi varlıklar maddedirler. Bu maddelerden yapılmış olan cam sürahi , gümüş bilezik ve bakır vazo ise cisimdir. Maddeler çevre şartlarına göre üç halde ( katı ,sıvı , gaz ) bulunurlar . Maddenin katı halinin belirli bir şekli ve biçimi vardır. Sıvı ve gaz halinin ise belirli bir şekli ve biçimi yoktur.
  Sınıf ve evimizde bulunan bazı eşyaların çeşitli maddelerden yapıldığını biliyoruz. Soba ve kalorifer petekleri demirden , pencereler tahta , cam ya da plastikten , masa ise tahta ya da demirden yapılmıştır.
  Her maddenin kendine özel renk , koku , tat , sertlik , esneklik ve saydamlık gibi özellikleri vardır. Maddelerin saydığımız bu özelliklerine maddenin görülebilir ve hissedilebilir özellikleri adı verilir. Gerçekten sayılan bu özellikleri bizler duygu organlarımız ile farkına varabiliyoruz. Örneğin şekeri tat ve renginden tanıyabiliriz.
  Ancak biraz önce saydığımız bu özelliklerle tüm maddeleri tanıyamayız. Bazı maddelerin renkleri aynı olmasına rağmen farklı maddeler olabilir. Örneğin un , şeker ve tuz aynı renkte olmalarına rağmen farklı maddelerdir. Buz , su ve su buharı aynı maddeler olmasına rağmen farklı renktedirler. Maddelerin renkleri sürekli ve kalıcı olmaz. Işık , ısı ve nem gibi olaylar maddelerin renklerini değiştirirler. Güneş ışığı altında kalan maddelerin renkleri zamanla solar eski canlılığını kaybeder. Nemli ortamlarda bulunan maddeler bozularak renk değişimine uğrar. Örneğin nemli ortamlarda bulunan demir paslanarak ( oksitlenerek ) kahverengine dönüşür
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çevremizde bulunan bütün eşyalar ve doğada bulunan varlıklar dahil cisimdir. Cisimler özel olmadıkları için cisimlerin isimleri küçük harf ile yazılmaktadır. Cisimler duyu organları ile görülen ve dokunulan şeylerdir. Sıvı ve gaz olan cisimlerde bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder