+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda çin'in örf ve adetleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  çin'in örf ve adetleri nelerdir
  Çin'in örf ve adetleri nelerdir? Kısaca anlatabilir misiniz. bunun dışında bana çinliler hakkında bilinmeyen ve çok da ilginç olan bir kaç bilgi verebilir misiniz. son olarak çinlilerin ne yiyip içtikleri hakkında da bilgi alabilir miyim. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Çinin örf ve adetleri nedir


  Çinlilerin ad ve soyadlarının rolü doğduktan sonra sahip olup sonra toplumsal faaliyetlere ad-soyadıyla katılmasıyla ve insanları birbirlerinden ayırt etmesiyle sınırlı değildi.
  Çinin örf ve adetleri nedir.jpg
  Tarihsel süreçte Çinlilerin ad ve soyadı kültürü Çin milletinin maddi ve manevi yaşamının önemli bir parçası olup siyasi kültürel ve toplumsal faaliyetlerde son derece önemli rol oynamıştı. bundan 1 milyon yıl önce bugünkü topraklarında yaşamaya başlayan Çinliler'in ancak bundan 5- 6 bin yıl önceki anaerkil toplumda soyadı kullanmaya başladıklarını arkeolojik çalışmalar gösterdi.

  Qing hanedanı döneminde yaşayan ünlü bilimadamı Gu Yanwu'nun yaptığı çalışmalara göre Çin'deki en eski soyadlarının sayısı yalnızca 22'di. Ancak daha çok soyadının soyların tükenmesiyle birlikte yok olmasıyla birlikte varlığını sürdüren soyadları da büyük değişiklere uğrama ihtimali yüksektir.

  Qin hanedanının M.Ö 3. yüzyılda Çin'i bütünleştirmesinden sonra Çin 2 bin yıldan fazla süren feodal dönemden geçmesiyle Hanedanlar defalarca değişt ve bunun sonucunda her değişimde yeni yer isimleri ve yeni soyadları ortaya çıktı. Bu nedenle soyadları insanların ait olduğu toplumsal sınıfın simgesi olarak soyadları etrafında özel bir kültür de oluştu. Bu kültür soyların devam etmesiyle kuşaktan kuşağa varlığını sürdürdü. Çinlilerde yerleşik olan ata ve kök bilinci bu kültürün özüdür.

  Günümüzde de Yabancı ülkelerde yaşayan Çinli göçmenler arasında anavatanına dönerek ataları anma ve kök bulma geleneği. Çin'in soyadı kültürü eski çağlardaki belirli dönemlerin ürünü olarak Çin milletinin uzun tarihini farklı boyurlardan araştırmaya çalışanlar için zengin bir kaynak haline geldi
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çin bilindiği gibi dünyada bulunan en seki devletlerden biridir. bunun dışında ayrıca en kalabalık ülkesidir çin. bunun dışında çinin çok eski bir tarihinin olması onun eski bir kültüre sahip olması demektir. çinde bilindiği gibi hem çok farklı hemde acayip gelenekler vardır mesela bunlardan biri de bir zamanlar yapılan ayak küçültme geleneğidir.
+ Yorum Gönder


çinlilerin örf ve adetleri nelerdir,  çin örf ve adetleri kisa bilgi,  çinin örf ve adetleri,  Cinin adetleri,  çinin örf ve adetleri nelerdir,  cin adetleri