+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda suluboya tekniği ile ilgili kısa yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  suluboya tekniği ile ilgili kısa yazı
  suluboya tekniği ile ilgili kısa yazı nasıl yapılır? Sulu boya nerelerde kullanılmaktadır. Sulu boya tekniği uygulanırken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Sulu boya konusunda bana bilgi verebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  suluboya tekniği ile ilgili kısa yazı

  Suluboya resim tekniği boyaların şeffaf (transparent) veya glase (camsı şeffaflık) özelliğine dayanır. Yoğunlaşmış haldeyken şeffaf olmayan pigmentler uygulamadan sonra şeffaf bir özellik kazanır. Suluboya tekniğinde beyaz alanlar ve soluk renkler için kağıdın ham beyazlığından yararlanılır. Fakat bu zorunlu bir uygulama değildir, aynı zamanda beyaz pigmentlerin kapatıcı (opaque) etkisinden yararlanarak ta beyaz alanlar elde etmek mümkündür. Boyaların parlaklık etkisine ve çalışmanın kalitesine bağlı olarak hangisinin kullanılacağı sanatçının kendi kararına kalmıştır.
  Kapatıcı (Opaque) pigmentlerin kullanıldığı bir resim suluboyaya göre daha üstün bir etki yaratacaktır. Fakat bu baskın etkiden dolayı kapatıcı boyaların daha incelikli ve tedbirli kullanılması gerekir. Suluboyada, özellikle beyaz kalması gereken alanlar renk taşmalarıyla bozulduğunda hatanın telafisi için ilk başvurulan yöntemlerden birisi kapatıcı çinko beyazının kullanılmasıdır. Fakat suluboyanın yalın etkisi amaçlanıyorsa diğer kapatıcı pigmentlerin kullanımında olduğu gibi beyaz kullanımında da hassas bir oran vardır ve bu oranı korumak gerekir.

  sulu boya.jpg
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Sulu boya en çok okullarda okul öncesi kurumlarda kullanılmaktadır. Çocuklar sulu boyayı severek yapmaktadırlar. Sulu boya ile genelde beyaz kağıtlar boyanmaktadır. Sulu boya yaparken boyayı taşırmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Boya taştığında kapatıcı çinko kullanılabilir.
+ Yorum Gönder