+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda betimleyici anlatım nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  betimleyici anlatım nedir özellikleri nelerdir
  betimleyici anlatım nedir özellikleri hakkında bilgi varsa paylaşabilir misin? Betimleyici anlatım nerelerde kullanılır betimleyici anlatım nasıl bir anlatım şeklidir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Betimleyici anlatım nedir özellikleri nelerdir hakkında bilgi


  Canlı ve cansız varlıkları en ince ayrıntılarına kadar anlatma sanatına tasvir (betimleme) denir. Çevremizde gördüğümüz her şey betimlenebilir.

  Betimleyici anlatımın genel özellikleri şunlardır:
  betimleyici-anlat-m-nedir.jpg
  *Betimlemelerde görsellik vardır. Genellikle görülen varlıklar betimlenir.
  *Betimlemelerde görmenin dışında koklama, tatma, duyma, dokunma gibi diğer duyulardan da yararlanılabilir.
  *Betimleyici anlatımın kullanıldığı yazılarda niteleyici sözcüklere sıkça rastlanılır.
  *Betimleyici anlatımı kullanan bir yazar ayrıntılara çok dikkat eder ve varlıkları birbirlerinden ayıran özelliklere bolca yer verir.
  Örnek: “Çoban Mehmet ile evlenecek olan Zehra, insanın rüyasına girse korkutacak kadar acayip bir mahluk, bir nevi delidir. Kına renginde çalı gibi sert, karmakarışık saçları, balmumu gibi renksiz yüzünde yine o renkte çilleri, daracık alnı ile bir hizada korkunç gözleri vardır.” Reşat Nuri Güntekin, Çalıkuşu

  Betimleyici anlatım yazarın anlatıma kendi duygu ve düşüncelerini katıp katmamasına göre izlenimsel ve nesnel (açıklayıcı betimleme) olmak üzere ikiye ayrılır:

  İzlenimsel Betimleme

  Yazarın kendi duygu ve düşüncelerini de içeren betimleme türüdür. Öznel bir anlatıma sahiptir. İçerdiği yargıların doğruluğu kişiden kişiye değişebilir. Edebi eserlerin birçoğunda da izlenimsel betimleme kullanılır. Çünkü yazarlar genellikle gördüklerine kendi yorumlarını da katarlar.

  Örnek: "Eylül sabahının bu kapanık ve serin gününde bahçenin bütün ağaçları durgun ve karanlık Havuzların suları, bulutlu gökyüzünün yansımalarıyla kirli bir katran rengindeNeşesiz fıskiyeler havada tutunamıyor. Derinden derine, perişan kuş feryatları, bin tempoda hayvan bağırmaları duyuluyor. İnsan daha kapıdan girerken bir gurbet ve ıstırap bahçesinin eşiğine ayak bastığını anlıyor.” (Ahmet Haşim, Bize Göre)

  Nesnel Betimleme (Açıklayıcı Betimleme)

  Yazarın kendi duygu ve düşüncelerini içermeyen betimlemelerdir. Bu tür bir betimleme yazmakta olan bir yazar anlatıma kendi duygularını katmamaya, yani objektif kalmaya titizlik gösterir.
  Örnek: “Numaralı maroken koltukları yataklı vagon gibi önceden kiralanan lüks otokarlardan minimini kaptıkaçtılara kadar son derece zengin çeşitler. Kamyonlar vardır ki İstanbul’daki benzin kamyonları gibi alçak kenarlı bir tekneden ibarettir. Yalnız bunlara teneke yerine insan oturtulacağından içlerine bir miktar arkalıksız kahve iskemlesi konmuş, dört köşesine dikilen dört sırığa da bir tente çekilivermiştir.” (R. Nuri Güntekin, Anadolu Notları)

  İnsanları anlatan betimlemelere portre denir. İnsanın dış görünüşünü anlatan betimlemelere fiziki portre; insanın iç dünyasını, ruhsal yapısını, karakterini anlatan portrelere de ruhsal portre denir. Ruhsal portrelerde görsel ayrıntılar bulunmaz. Ruhsal portreler kişilerin görülebilen özelliklerinden çok karakterlerini betimlerler.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Betimleyici anlatım ile bir şeyin tasviri yapılmaktadır. Betimlenen obje, insan yada doğa olsun amaç betimlenen şeyin insanın gözünde canlanmasını sağlamaktadır. Betimleme ile ruh hali de anlatılmaktadır.
+ Yorum Gönder