+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda manisa'nın kültürel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  manisa'nın kültürel özellikleri nelerdir
  manisa'nın kültürel özelliklerini paylaşır mısın? Manisa hangi bölgede yer alır ve nasıl bir kültüre sahiptir bana manisa konusunda acil bilgi gerekmektedir bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye


  manisa'nın kültürel özellikleri nelerdir hakkında bilgi


  Genel Bilgiler
  Eklenti 88266
  Yüzölçümü: 13.096 km²
  Nüfusu: 1.260.169 (2000)
  Nüfus Yoğunluğu: 96
  Şehir Nüfusu: 714.760 (2000)
  Köy Nüfusu: 545.409 (2000)
  Yıllık Nüfus Artış Hızı: %8,76
  Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı: %19,11
  Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı: %-3,36
  İl Trafik No: 45
  İl Telefon Kodu: 236

  Hakkında Bilgi

  Manisa' nın İlçeleri: Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördeş, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma ve Turgutlu' dur.

  Coğrafyası: Ege Bölgesi' nde yer alan Manisa' nın önemli dağları Spil Dağı, Yamanlar Dağı, Yunt Dağı, Bozdağlar, Demirci Dağları, Çal Dağı ve Uysal Dağıdır. Gediz Vadisi ve diğer çöküntü ovalar dağlık kesimin ortasında yer almaktadır. En önemli akarsuları Gediz Nehri Bakırçay' dır.

  Ormanlar genelde 1000 m. üzerindeki yüksekliklerde topluluklar halinde bulunur. Manisa yaban hayatı yönünden zengindir.

  İklimi: İlde ovalar ve vadilerde Akdeniz ikliminin karasal tipi, dağlık bölgeler ve platolarda ise İç Anadolu ikliminin karasal etkileri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise kıyı kuşağına oranla soğuk ve yağışlıdır.

  Tarihçesi: Çeşitli kaynaklardan Manisa ve yöresinin tarihinin M.Ö. 3000 yıllarına kadar indiği, Tantalis ve Spylos Magnesiası gibi adlarla anılan yerleşimlere sahne olduğu bilinmektedir. Yörede çıkan buluntulardan ve yazılı kaynaklardan Manisa ve çevresinin Hitit, Aka, Frig, Lidya, Roma ve Bizans uygarlıklarına sahne olduğu anlaşılmaktadır. Daha sonra Saruhan ve Osmanlı egemenliğine girmiştir.

  Ne Yenir: Et ve süt ürünleri de ana besinler olmakla beraber, Manisa mutfağının temelini sebze ve meyveler oluşturmaktadır. Bazı yemeklerle pide ve börek gibi hamur işlerinde sebzeler ve değişik bitkilerin et ile birlikte kullanıldığı görülür. Yine de yöre mutfağında zeytinyağlıların yeri başkadır. Manisa kebabı, şevketi bostan, enginar dolması, semizotu, yalancı sarma, börülce tarator, sinkonta, simit ekmeği, mantar tatlısı, zerde yörenin sevilen yemek ve tatlılarıdır.

  Ne Alınır: Manisa’ nın ünlü Mesir Macununu yıl boyu bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra Yunt Dağı, Kula, Gördes ve Demirci halıları ile ün yapmış Manisa' da, geleneksel el dokuması halılar, altın ve gümüş takılar, pamuklu iç ve dış giyim eşyaları ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören eşyalardır. Ayrıca bakır, gümüş, pirinç, tahta oyma gibi hediyelik eşyalar ve şile bezi, bürümcük giysiler ile çeşitli oyalar satın alınabilir.

  Manisa' ya nasıl gidilir?

  Karayolu: Otobüs Terminali, kent merkezine 600 - 700 m. uzaklıktadır. Otogar Tel: (+90-236) 231 15 04
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Manisa ege bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Manisa üzümü ve mesir macunu ile ün yapmış bir ilimizdir. Manisada yazlar sıcak ve kurak kışlar ise sopğuk ve yağışlı geçmektedir. Manisa kültürel bakımdan zengindir. Manisada her yıl mesir macunu şenlikleri yapılmakta ve her yıl bu gelenek tekrar edilerek yaşatılmaktadır.
+ Yorum Gönder


manisanin kulturel ozelliklerinden ornekler,  manisa kulturel ozellikleri,  Manisa kültürel özellikleri,  manisanın kültürel özelikleri,  manisanın kültürel özellikleri,  manisanin kulturel ozellikleri