+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Çorum'un kültürel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çorum'un kültürel özellikleri nelerdir
  çorum'un kültürel özellikleri nelerdir bu konuyu araştırıyorum, çorum un kulturel özellikleri hakkında bilgi paylaşır mısınızÇorum hangi bölgede yer alır bana Çorum ile ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Çorum'un kültürel özellikleri hakkında bilgi
  Çorum'un kültürel özellikleri.jpg

  Çorum un Özellikleri - Çorum İlinin Özellikleri - Çorumun Özellikleri Nelerdir?

  Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu’ya açılan kapısı olan Çorum İli Anadolu kültür mozaiği içerisinde eşsiz bir konuma sahiptir.

  Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan Çorum’da ilk organize devleti kuran Hititlerin ilk başkenti Hattuşa bulunmaktadır.

  Hattuşa Anadolu’nun kalbinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış ülkemizdeki 9 değerden biridir. Hitit uygarlığı en az Mısır Uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlıktır. Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Antlaşması metin tabletleri Boğazköy’de bulunmuştur.

  Hititlerin diğer önemli kült (dini) merkezlerinden sayılan arkeolojide Arinna olarak bilinen Alacahöyük Ören Yeri; 13 Kral Mezarı Hatti Tunç Güneş Kursu ve Sfenksli Kapıları ile görülmeye değer tarihi bir yerdir. Ulu Önder Büyük Atatürk’ün bizzat direktifleriyle ilk milli kazılarımızın başlangıç noktası olması ile de önem arzeder.

  Ortaköy İlçesindeki Şapinuva ören yeri de büyük bir Hitit kenti olup hala sürmekte olan kazı çalışmalarında bol miktarda yazılı belge ortaya çıkarılmıştır.

  Ayrıca 1990 yılında başlatılan ve kongre dili Türkçe olan "Hititoloji Kongresi" her üç yılda bir düzenlenmekte olup 6 yılda bir de Çorum’da gerçekleştirilmektedir. Bu kongreye dünyanın bir çok yerinden bilim adamı katılmaktadır.

  Hitit uygarlığının yanısıra her biri sanat şaheseri olan Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait; cami köprü ve kalelerle süslü Çorum yayları ve İncesu Kanyonu gibi doğal güzellikleri ile de görülmeye değer bir yerdir.

  Meşhur leblebisi Osmancık ve Kargı’da üretilen kaliteli pirinçleri dünyaca tanınmaktadır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çorum Karadeniz bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Çorum çok eski bir tarihe sahip bir ildir. Çorum ilinde antik kent hattuşaş bulunmaktadır. Çorumda kültürel özellik olarak karadeniz kültürü hakimdir. Çorum tarihi dokusu ve doğal yapısı ile önemli bir şehirdir.
+ Yorum Gönder


çorumun kültürel özellikleri,  çorum kültürel özellikleri,  çorum kültürü,  Corumun kulturel ozellikleri,  çorumun kültürel faaliyetleri,  çorumun kültürel özellikleri nelerdir