+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda çankırı kültürel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  çankırı kültürel özellikleri nelerdir
  çankırı kültürel özellikleri nelerdir kısaca anlatabilir misin? Çankırı hangi bölgede yer aklan bir ildir. Çankırının iklimi ve bitki örtüsü konusunda bana bilgi verebilir misiniz? Çankırı konusunda bana bilgi verirseniz sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Çankırı kültürel özellikleri hakkında bilgi

  Çankırı’nın, Çankırılı’nın kültür yapısı, gelenek ve görenekleri, kültürel altyapıyı oluşturan folklorik öğeleri incelendiğinde büyük bir birikimin olduğu görülür. Bu birikimin temelinde uzun yıllar boyunca bu topraklarda yaşamış olan çeşitli milletlerin izleri vardır. Diğer taraftan asırlardır bu topraklarda yaşayan Türkler, kökleri anayurtları olan Orta Asya’ya uzanan bir takım adet ve ananelerini yaşatmayı ve gelecek kuşaklara bırakmayı başarabilmişlerdir.
  ank-r-k-lt-rel-zellikleri.jpg
  Türklerin Çankırı ve civarını fethetmesinden bugüne kadar geçen süreçte bölge işgale uğramamış, etnik yapısının temelini oluşturan ağırlıklı Türk nüfusta hiçbir değişiklik olmamış, ticaret yollarından ve limanlardan uzakta oluşu sebebiyle de bölge insanı çok kültürlülükten daha çok tek- kültürlü bir toplum olma özelliğini korumuştur.

  Çankırı, olanakların kısıtlı olmasına ve altyapı yetersizliğine rağmen kültürel etkinliklere sürekli sahne olan bir şehrimizdir. İl Kültür Müdürlüğü’nün öncülüğünde ve çeşitli kurumların katkılarıyla konser, tiyatro, gösteri, panel vb. etkinlikler düzenlenmekte, Çankırılılar'ın sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasına çalışılmaktadır.

  Bu çalışmalar doğrultusunda, 1998 yılında ilde 2 açık oturum, 14 toplantı, 7 gösteri, 5 konferans, 4 panel, 1 seminer, 3 sempozyum düz enlenmiş, 2 kurs ve 11 sergi açılmış, 13 tiyatro oyunu sahneye konmuş ve 3 konser gerçekleştirilmiştir.

  Çankırı’da kültür hareketlerinin bir merkezi de kütüphanelerdir. Halen il genelinde bulunan 10 kütüphane ile bir gezici kütüphane, okuyucularına başta ödünç kitap verme olmak üzere her türlü hizmeti sunmaktadır.

  100. yıl Kültür Merkezi’nde bulunan Çankırı İl Halk Kütüphanesi ise 40.000’e yaklaşan kitap koleksiyonu ile hem Çankırılı kitapseverlere, hem de öğrencilere geniş olanaklar sunmaktadır. Kütüphanede bulunan 112 adet yazma eser ise koruma altına alınmış olup araştırmacıların hizmetine sunulmaktadır. Merkezdeki kütüphane dışında Eldivan, Şabanözü, Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Kurşunlu, Ilgaz, Orta, Korgun, Kurşunlu ve Yapraklı kütüphanelerinde de okuyucular kitapla buluşmaktadır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çankırı iç anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Çankırının bazı ilçeleri karadeniz bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çsnkırıda karasal iklim ile karadeniz iklimi geçişleri görülmektedir. Çankırıda daha çok karadeniz kültürü hakimdir.
+ Yorum Gönder


çankırının kültürel özellikleri,  çankırının kültürel özellikleri nelerdir,  çankırı nın kültürel özellikleri,  çankırınINÖZELİKLERİ,  çankırının özellikleri,  cankirinin kulturel unsurlari