+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda gümüşhane kültürel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  gümüşhane kültürel özellikleri nelerdir








  gümüşhane kültürel özellikleri nelerdir lütfen uzun ve açıklayıcı olsun. Gümüşhane hangi bölgede yer alan bir ildir gümüşhanenin iklimi ve bitki örtüsü konusunda bilgi verebilir misiniz? Gümüşhaneyi analatan bir açıklama yapmanız mümkün mü acaba.







 2. Şemsihan
  Devamlı Üye





  gümüşhane kültürel özellikleri

  Halk Oyunları

  Tarihi ipek yolu üzerinde bulunması nedeniyle, folklorik özellikler bakımından zengindir. Halk oyunlarında özellikle bar ve horon oynanan Gümüşhane'de, Kürtün ve Torul ilçelerinde kemençe, Kelkit, Köse, Şiran ilçelerinde davul-zurna ile bu oyunlara eşlik edilir.

  El Sanatları

  Saz örgülü sepetler, Kürtün ve Kelkit ilçelerinde ipek ve

  zilli halı dokumacılığı, çömlekçilik, gümüş işçiliği, kemik tarak, yayık, ahşap kovalar Gümüşhane'nin yaygın el sanatı ürünlerinden bazılarıdır.

  Yöresel Yemekler

  Mart çorbası, fırın çorbası, siran, fasulye bulgurlusu, tarhana, pestil ve köme Gümüşhane'nin özel lezzetlerindendir. Dut şırasından yapılan ve dövülmüş fındık, fıstık ve ceviz serpilerek kurutulan pestil, yöreyi ziyaret edenlerin satın alabilecekleri ürünlerin başında gelmektedir.

  Festivaller

  Yaylalar bakımından oldukça zengin olan Gümüşhane'de, özellikle Trabzon il sınırında olan bir çok yaylada Trabzonluların da katıldığı yayla şenlikleri düzenlenir. Bunların başında; Kürtün ilçesinde Kadırga, Kazıkbeli, Çövendi, Alacapazarı yaylaları, Torul'da Zigana yaylası ve Ayazma, Köse'de Köse yaylası ve Şiran'da Yeşilbük yaylalarında düzenlenen şenlikler yöre turizmine katkı da sağlamaktadır. Ayrıca, kuşburnu meyvesinin yöre insanının geçiminde önemli bir kaynak haline gelmesiyle, şehirde her yıl Kuşburnu Festivali düzenlenmektedir.




 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Gümüşhane tarihi ipek yolu üzerinde bulunan bir ilimizdir. Gümüşhane karadeniz bölgesinde doğu karadeniz bölümünde yer almaktadır. Gümüşhane ili kültürel yönden çok gelişmiş bir ildir. Halk oyunları arasında bar ve horon bulunurken el sanatları yönünden de zengindir. Gümüşhanede her yıl düzenlenene festivaller bulunmaktadır.




+ Yorum Gönder


gümüşhane nin kültürel özellikleri,  gümüşhanenin kültürel özellikleri